Haber

Rodos Adası’nda 19 Bin Kişi Tahliye Edildi

Rodos Adası’nda 6 gün önce başlayan orman yangını kontrolsüz bir şekilde yayılmaya devam ederken, dün gece 19 bin kişinin tahliye edildiği bildirildi.

Yunanistan İklim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bu tahliye operasyonunun ülkede bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük tahliye operasyonu olduğu” belirtildi.

Açıklamada, karadan 16 bin, denizden 3 bin kişinin tahliye edildiği, herhangi bir can kaybının bildirilmediği belirtildi.

Açıklamada, solunum sorunu yaşayan 9 kişinin hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Yetkililer, Euboea ve Rodos adalarında, Orta ve Güney Yunanistan’ın tüm doğu kesimlerinde en yüksek olan yangın riskini kategori 5’e yükseltti.

Başlangıçta adanın dağlık iç kesimleriyle sınırlı kalan yangınlar, şiddetli rüzgar, yüksek sıcaklık ve kuru havanın da etkisiyle lüks otellerin bulunduğu kıyı bölgelerine de sıçradı.

Adanın bazı bölgelerinde telefon iletişiminin kesilmesi nedeniyle tahliye güçlükle gerçekleştirildi.

Yunan basınında tahliye edilenler geceyi geçirdi sporPanik halindeki çok sayıda turistin Rodos Havalimanı’na giderek adadan ayrılmaya çalıştığı bildirildi.

Yunanistan’da devam eden orman yangınlarıyla mücadele amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı’na ait iki amfibi yangın söndürme uçağı ve bir yangın söndürme helikopteri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla dün sabah 9 kişilik uçuş grubuyla Atina’ya geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu