Ekonomi

Otomotiv firmalarına bir haftada 17.8 milyon lira ceza kesildi

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da “stoklama” kabul edilerek işletmelerin piyasada sıkışıklık yaratan ve tüketicilerin mallara ulaşmasını engelleyen faaliyetlerinin yasaklandığı belirtildi.

İşletmelerin bu yasağa uymasının Bakanlıkça yakından takip edildiğine ve bu duruma aykırı hareket eden işletmelere idari para cezası verildiğine işaret edilen açıklamada, “Ticaret Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle 2. El Motorlu Kara Taşıtlarının 6 Mayıs 2023 tarihinde ilk tescili motorlu kara taşıtları ticaret faaliyetindedir.Bölgedeki yetkili oto satıcıları aracın satışından kaçınırlar, aracın liste fiyatının üzerinde fiyat talep ederler, Müşteri aksesuar satın alabilir veya takas yapabilir veya takas fiyatını piyasa fiyatının önemli ölçüde üzerine düşürebilir. altındaTüketicinin ilk tescilli motorlu kara taşıtına ulaşmasını zorlaştıracak faaliyetlerde bulunması halinde, bu işletmelerin ikinci el motorlu kara taşıtları ticaret izin belgeleri iptal edilir.

“Üst sınırdan para cezası uygulanacak”

Bu kapsamda yapılan açıklamada, 16-22 Mayıs tarihlerinde Bakanlıkça kontrolün yapıldığı ve Ankara’da bir yetkili satıcının aracın liste fiyatı üzerinden elden ödeme talep ettiği, Bursa’da ve Adana’da yetkili satıcısı. Bayinin iki ayrı şubesi tarafından müşterilerin aksesuar almaya zorlandığı belirtildi.

Yapılan açıklamada, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu kararı doğrultusunda bayilere üst sınırdan 4 milyon 458 bin 600 lira olmak üzere toplam 17 milyon 834 bin 400 lira idari para cezası verildiği belirtilirken, konu ile ilgili kontrollerin kesintisiz olarak devam ettiği, mevzuata aykırı hareketlerin cezalandırılacağı belirtildi. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu