Ekonomi

Enflasyon ekimde yavaşladı

Ekim ayında tüketici fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 61,36 oranında arttı.

Aylık artış yüzde 3,43 oldu.

Bloomberg HT anketine katılan ekonomistler aylık enflasyonun yüzde 4 olacağını tahmin ederken, yıllık enflasyon beklentisi ise yüzde 62,2 olarak kaydedildi.

Yılın son enflasyon raporunu sunan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan da, “Ekim ayına ilişkin öncü göstergeler aylık enflasyondaki düşüşün devam ettiğine işaret ediyor.”

Erkan, kasım, ocak ve mayıs aylarında süreksiz etkiler nedeniyle aylık enflasyonun hızlanabileceğini öngördü.

TCMB yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 58’den yüzde 65’e çıkarırken Erkan, mayıs ayında enflasyonun en yüksek seviyesinin yüzde 70 ile yüzde 75 arasında gerçekleşmesinin beklendiğini belirtti.

Öncü göstergeler gevşemeye işaret ediyor

Enflasyon açısından öncü göstergeler olarak kabul edilen ITO ve Türk-İş verilerinde Ekim ayında enflasyondaki gevşeme eğiliminin kaydedildiği gözlendi.

İTO’nun verilerine göre Ekim ayında perakende fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 72,73 oldu. Eylül ayında yıllık artış yüzde 73,18’e geriledi. Geçen yılın ekim ayında yıllık artış yüzde 108,77 ile rekor seviyeye ulaştı.

Ekim ayında aylık artış ise yüzde 3,69 olarak kaydedildi. İTO bilgilerinde üretici fiyat hareketlerini yansıtan Toptan Eşya Fiyatları Endeksi aylık bazda yüzde 3,53 arttı. Ekim ayında bu endeksin yıllık artışı yüzde 64,04 oldu.

Türk-İş verilerine göre, Ankara’da yaşayan 4 kişilik bir ailenin “gıda” asgari harcamasındaki artış ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 2,62 oldu. Son 12 ay itibarıyla değişim oranı yüzde 84,29 oldu.

-Enflasyon verileri anlık olarak güncellenecektir. Veriler ve verilere ilişkin yorumlar için Bloomberg HT yayınını Youtube sayfasındaki canlı yayın sekmesinden izleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu