Haber

Rusya: Nükleer silah anlaşması konusunda ABD ile gizli görüşmeler yapıyoruz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 21 Şubat’ta ülkesinin ABD ile Yeni START Anlaşması’na katılımını askıya aldığını duyurdu.

Karar doğrultusunda Putin, nükleer tesislerin denetlenmesinin ardından Ukrayna’ya bilgi sızdırma olasılığına işaret etti.

Moskova’dan nükleer silah mesajı

Anlaşma, kıta ortası nükleer balistik füze yeteneklerini dizginlemeyi amaçlıyor.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD ile anlaşma hakkında üstü kapalı kanallardan görüştüklerini söyledi.

Kapalı kanallardan konuşuyorlar

Washington ile çeşitli konuları görüşmeye hazır olduklarını ifade eden Ryabkov, gazetecilere verdiği demeçte, İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen silahsızlanma konferansı kapsamında ABD’li temsilcilerle görüşme olasılığının bulunduğunu söyledi:

Son zamanlarda kapalı kanallardan Yeni START Anlaşmasını tartıştığımızı teyit edebilirim. Bu tartışılmaz bir gerçektir. Bu konuşmaların devamı olabilir.

“Yapacağız dedik”

Öte yandan Rusya’nın ABD ile Yeni START Anlaşması’na katılımını askıya aldığını hatırlatan Ryabkov, bu kararı gözden geçirmenin mümkün olmadığını vurguladı:

yapacağımızı söyledik. Rusya Devlet Lideri (Vladimir Putin) Federal Meclis’teki konuşmasının sonunu getirdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı 21 Şubat’ta yaptığı açıklamada, anlaşmanın hazırlanıp imzalandığı günden itibaren farklı bir duruma geldiğini ve buna dayanamadığını belirtmişti.

İki ülke arasında yürürlükte olan son nükleer anlaşma

ABD’nin 1991’de Sovyetler Birliği ve 1993’te Rusya Federasyonu ile imzaladığı Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşmalarının (START 1 ve START 2) devamı olan Yeni START, Washington ve Orta Doğu’da yürürlükte olan son nükleer anlaşmadır. Moskova.

Gözden kaçırma Vladimir Putin: Nükleer silahların azaltılması anlaşmasından çekildik Haberin Detayları

Nükleer savaş başlıklarını ve füzeleri kısıtlar

Anlaşma, uzun menzilli nükleer savaş başlıkları ve füzelere kısıtlamalar getiriyor. 5 Şubat 2011’de yürürlüğe giren 10 yıllık sözleşme 5 Şubat 2021’de sona ermişti.

Rusya Devlet Başkanı Putin, anlaşmayı 5 yıl süreyle uzatma kararını 29 Ocak 2021’de imzaladı. ABD yönetimi de anlaşmayı uzatma kararını 5 Şubat 2021’de açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu