Yaşam

Dünya, Son 12 Aydır Sıcaklık Rekorları Kırıyor: Daha Kötü Günler Yolda!

2023, tarihin en sıcak yılı olarak kayıtlara geçmişti. Ancak o zamandan beri hiçbir rahatlama yaşanmadı ve sıcaklıklar yükselmeye devam ederek sürekli rekor kırıldı. Öyle ki daha haziran başından bunaltıcı havalarla karşılaşmaya başladık.

Şimdi ise Avrupa Birliği Copernicus İklim Değişikliği Hizmeti tarafından konuya ilişkin açıklama geldi. Uzmanlara göre Dünya, son 12 ay boyunca sıcaklık rekorları kırdı. Mayısın, şimdiye kadarki en sıcak mayıs olarak kayıtlara geçtiği ifade edildi.

“Bunlar daha soğuk aylar”

Mayısta küresel sıcaklıklar sanayi öncesi ortalama sıcaklıkların 1,52 derece üstündeydi. Bu da 11 ay boyunca sıcaklığın ortalamanın en az 1,5 derece üzerinde olduğu anlamına geliyor. Verilere göre Haziran 2023 ila Mayıs 2024 arasındaki sıcaklıklar ortalamanın 1,63 derece üzerinde olarak kaydedildi.

Yani anlayacağınız işler hiç iyi gitmiyor. Uzmanlar, daha da kötüleşeceğini söylüyorlar ve Paris Anlaşması’ndaki eşiğe yaklaşmasından endişe duyuyorlar. Hatta Copernicus İklim Değişikliği Hizmeti yöneticisi Carlo Buontempo, “Bunlar daha nispeten soğuk aylardiyerek bizi çok daha sıcak zamanların beklediğini gözler önüne seriyor.

Sıcaklıklardaki yükselmelerin etkisi şimdiden tüm dünyada hissedilmeye başladı. ABD’de orman yangınları, yıkıcı kasırgaların geleceğine dair tahminler ve aşırı sıcaklıklar bizi korkutucu bir yazın beklediğinin göstergesi. Türkiye’nin şimdiden âdeta kavrulması da bir işaret. Aynı zamanda geçen ay Afganistan, Brezilya ve Endonezya’da yaşanan seller ve Hindistan’da sıcaktan insanların hayatını kaybetmesi diğer örnekler.

Tüm bunlar, iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılması için hamlelerin yeterli olmadığını gösteriyor. Uzmanlara göre rekor sıcaklıklar kesintiye uğratılsa bile uzun vadede risk sürüyor. Fakat hâlâ çok geç olmadığını da söylüyorlar. Sera gazı emisyonlarını en aza indirmek için çalışmaların devam etmesi, ilerleyen yıllarda aşırı sıcaklıkların azaltılmasını sağlayabilir.

nurdagi-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu