Ekonomi

ABD’li düzenleyiciler Venture Global’in Louisiana LNG projesine yeşil ışık yaktı

Federal Enerji Düzenleme Komisyonu (FERC) Louisiana’daki Calcasieu Pass 2 sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tesisinin ve buna bağlı 85 millik boru hattının inşasına ve işletilmesine izin verdi. Karar, önemli çevresel kaygıların ortasında geldi ve Başkan Joe Biden’ın yönetimi altında enerji sektöründe kayda değer bir gelişme olarak hizmet ediyor.

Venture Global LNG’nin önerdiği milyarlarca dolarlık ihracat tesisi, Avrupa, Japonya, Çin ve ABD ihracatçıları dahil olmak üzere çeşitli pazarlara yılda 20 milyon metrik ton LNG teslim edecek. Onay, Venture Global LNG’yi Cheniere Energy’nin (NYSE:LNG) ardından ABD’nin en büyük ikinci LNG ihracatçısı olma yolunda ilerletiyor. Şu anda Venture Global LNG’nin Louisiana’da faaliyette ya da geliştirme aşamasında olan iki projesi bulunuyor ve gelecekte LNG kapasitesini 100 milyon tona çıkarmayı planlıyor.

Bu tesis, Başkan Biden’ın yönetiminin Ocak ayında gelecekteki LNG ihracat izinlerini ekonomik ve çevresel etkilerinin kapsamlı bir şekilde incelenmesi için durdurmasından bu yana inşaat izni alan ilk tesis oldu. Bu incelemenin Kasım ayındaki ABD başkanlık seçimlerinden sonra tamamlanması planlanıyor.

Çevreciler, yerel topluluklarda fosil yakıt bağımlılığını ve kirliliği arttırma potansiyelini vurgulayarak projeyi eleştirdiler. Bir çevre aktivisti ve Middlebury College’da Schumann Distinguished Scholar olan Bill McKibben, FERC’in onayını, özellikle de tarihin en sıcak yazı olarak tanımladığı bu dönemde, “bilim ve çevresel adalet için bir travma” olarak nitelendirdi. McKibben, Başkan Biden’ın izni durdurmasını, haksız bir eylem olarak gördüğü bu duruma karşı kritik bir önlem olarak vurguladı.

Venture Global LNG, FERC’in onayıyla ilgili olarak hemen bir yorumda bulunmadı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

dalamanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu