İş

Yellen Rusya’da Avrupa bankaları için risklerin altını çizdi

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Rusya’da faaliyet gösteren Avrupalı bankaların karşı karşıya olduğu risklere ilişkin endişelerini dile getirdi. İtalya’nın Stresa kentinde G7 finans liderleriyle bir araya gelen Yellen, ABD’nin Rusya’nın savaş çabalarını destekleyen işlemleri kolaylaştıran bankalara yönelik ikincil yaptırımları güçlendirmeyi düşündüğünü vurguladı. Yellen spesifik ayrıntılar vermedi ya da hedef alınabilecek bankaları tanımlamadı.

Yellen, Rusya’daki faaliyetlerinin önemli riskler içerdiğini kabul ederek, ABD’nin gerekirse bu bankalara yaptırım uygulayabileceğini belirtti. Ayrıca Avusturya’nın Raiffeisen Bank International ve İtalyan bankası UniCredit’e denetçileri tarafından verilen tavsiyelere atıfta bulunarak Rusya’daki faaliyetlerinde son derece dikkatli olmaları çağrısında bulundu.

Avrupa Merkez Bankası politika yapıcısı Fabio Panetta da Yellen’in görüşlerini yineleyerek İtalyan bankalarına itibar riskleri nedeniyle Rusya’daki faaliyetlerinden çıkmalarını tavsiye etti. Rusya’daki en büyük Avrupalı kredi kuruluşu olan Raiffeisen ve onu takip eden UniCredit’in adı bu bağlamda anılıyor. Bir başka büyük İtalyan bankası olan Intesa Sanpaolo (OTC:ISNPY) da şu anda Rusya’daki işlerini elden çıkarma sürecinde.

ABD Başkanı Joe Biden’ın yönetimi Hazine’ye, Ukrayna’daki çatışmaya cevaben Rusya ve diğer kuruluşlara karşı uygulanan birincil yaptırımların delinmesine yardımcı oldukları tespit edilen bankaların ABD finans sistemiyle bağlantısını kesme konusunda yeni yetkiler verdi.

Yellen ve diğer Hazine yetkilileri, giderek savaş odaklı olarak tanımladıkları Rusya ekonomisinde sivil ve askeri işlemleri birbirinden ayırmanın zorluğuna işaret ettiler. Halihazırda yürürlükte olan ikincil yaptırımlar bankaların Rusya ile olan ilişkilerinin azalmasına yol açmıştır. Ancak Yellen, Rusya’nın Çin, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye gibi ülkelerin dahil olduğu işlemler yoluyla askeri üretim için mal elde etme kabiliyetine ilişkin endişelerini dile getirdi.

Bu ayın başlarında Hazine, Raiffeisen’e bir uyarı mektubu göndererek bankanın Rusya’daki işlemleri nedeniyle dolar cinsinden finansal sisteme erişiminin tehlikeye girebileceğini belirtti. Bu uyarı özellikle yaptırım altındaki bir Rus iş adamıyla yapılması önerilen 1,5 milyar Avroluk bir anlaşmayla ilgiliydi. Bu uyarının ardından Raiffeisen, iş adamı Oleg Deripaska ile bağlantılı bir sanayi hissesi planından vazgeçerek Rusya’daki ticari çıkarlarından önemli ölçüde geri adım attı.

Yellen’in Salı günü Frankfurt’ta yaptığı son açıklamalar, Rusya’ya yönelik yaptırımlara uyulmasının önemini ve bankaların bu kısıtlamaları aşabilecek her türlü çabayı durdurmaları gerektiğini yineleyerek ağır cezalara çarptırılma potansiyelinin altını çizdi. Süregelen durum, ABD hükümetinin Avrupa bankalarının Rusya ile olan bağlantılarını kararlı bir şekilde ele almaya hazır olduğunun altını çiziyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-kizilcahamam.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu