Haber

Üreticilerden Buğday Taban Fiyatının Açıklanmamasına Tepki: “Merhametlerine Kaldık”

DİLAN BUTLU

türkiye Türkiye’nin bazı bölgelerinde buğday hasadı başlasa da buğdayda taban fiyatın hala açıklanmamasına üreticiler tepki gösteriyor. Şanlıurfalı üretici Tansu Göktepeli, “Her yıl giderlerimiz artıyor. Türkiye’den zararına buğday tedarik ediyorlar. Onlara bu israfı yapmak yerine neden bizi düşünmüyorlar?”

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Şanlıurfa’daki buğday üreticilerini ziyaret etti. Üreticilerle birlikte sahaya çıkan Gaytancıoğlu, Türkiye’nin durum buğdayı üretiminin yüzde 70’ini Şanlıurfa’nın gerçekleştirdiğini vurguladı. Gaytancıoğlu, “Yanımda iki üretici var Fatma Hanım ve Tansu Hanım. Tansu Hanım’ın tarlasındayız. 4 kilometre ileride Fırat Nehri olmasına rağmen yer altından su çekiyor ve dönümü 1500 TL veriyor. masraflı iş ama bedeli yok.Bugün yarın bu tarlalar “Ama bedeli yok” dedi.

“SANAYİCİNİN ZARARINA 4,5 TL BUĞDAY VERİYORLAR AMA BİZİ DÜŞÜNMÜYORLAR”

Şanlıurfalı yapımcı Tansu Göktepeli şunları söyledi:

“Her yıl giderlerimiz katlanarak artıyor. Ne kadara satılacağının garantisini vermiyorlar. Her zaman tüccarın elinde. Biz onların insafına kaldık. Hele ithalattan dolayı. Tahıl koridorunu uzatıyorlar.” Hasada yakın 2 aydır “Zarara buğday veriyorlar. Kendilerine bu israfı yapacaklarını neden bizi düşünmüyorlar. Çiftçi zamanında desteklenirse borç altında kalmayız. Destek Yurt dışından 10 kuruşa getirdikleri buğdaylar bu kalitede değil. Burası dünyanın en lezzetli durum buğdayının yetiştiği bölgedir.”

Üreticileri dinleyen Gaytancıoğlu, “Üreticimiz makarnalık buğday için 13 lira fiyat istiyor. Onlar da 2 lira taban istiyorlar” dedi.

KEMAL KILIÇDAROĞLU DA TEPKİ VERDİ

Millet İttifakı Başkan Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hatay ziyaretinde buğday taban fiyatının açıklanmamasına tepki göstererek, “Amik Ovası dünyanın en verimli ovalarından biridir. Tahıl toplanmaya başlandı. .Taban fiyat henüz açıklanmadı.Bu fiyatı neden açıklamıyorsunuz.Açıklamazlarsa yarın açıklarım.’Buğday için taban fiyatımızdır’ diye açıklama yapacağım. tasavvur edildi.

Kaynak: ANKA / Günümüz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu