Ekonomi

Türkiye’de Kiralık ve Satılık Konut Piyasası Düşüyor

“Sahibindex Kiralık ve Satılık Konut Piyasası Görünümü” raporunun Ocak ayı sonuçları açıklandı.

sahibinden.com ve Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (BETAM) iş birliğiyle hazırlanan “sahibindex Kiralık ve Satılık Konut Piyasası Görünümü” araştırmasının Ocak ayı sonuçlarına göre, Türkiye genelinde reel kira fiyatları 6 aydır düşüşünü sürdürüyor.

Buna göre fiyatlardaki düşüş nedeniyle reel fiyatların yıllık artışı ülke genelinde yüzde 0,2’ye, Ankara’da ise yüzde 12,9’a geriledi. İstanbul’da yıllık reel fiyat düşüşü yüzde 6,1 olurken, İzmir’de uzun zamandan sonra ilk kez yıllık reel fiyat düştü.

Satılık konut ilanlarının sayısı hem ülke genelinde hem de 3 büyükşehirde azaldı. Aralık ayında satılık konut arzı bir önceki aya göre yurt içinde yüzde 4,8, İstanbul’da yüzde 4,5, Ankara’da yüzde 2,5, İzmir’de ise yüzde 6,9 ​​azaldı.

Konut talebinde 4 aylık düşüşün ardından artış yaşandı

Şubat ayındaki depremlerin ardından hızla düşen konut talebi, temmuz ayında artış gösterdi ve ardından kasım ayına kadar düşüş gösterdi. Ancak konut talebi Aralık ayında kasım ayına göre yüzde 5,5 artarak yüzde 93,6’ya ulaştı.

Türkiye’de kasım ayından aralık ayına kadar cari kira fiyatlarındaki artışın, İstanbul ve İzmir’de aylık enflasyonun üzerinde gerçekleşmesi sonucunda bu bölgelerde enflasyona göre düzeltilmiş reel kira fiyatları arttı.

Ülke genelinde Sahibi platformunda ilanı verilen kiralık evlerin ortalama metrekare fiyatı 132,7 lira oldu.

Reel kira artışı giderek yavaşlıyor

Rapora göre Türkiye genelinde enflasyona göre düzeltilmiş reel kiradaki yıllık artışlar uzun süredir düşüş gösteriyor. Yıllık reel kira artışı Aralık ayında kasım ayına göre 4,8 puan azalarak yüzde 13,5’e geriledi.

Kiralık konut ilanları Aralık ayında yurt genelinde yüzde 5,1, İstanbul’da yüzde 3,4, Ankara’da yüzde 5,9, İzmir’de ise yüzde 5,5 azaldı.

bozdoganhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu