Haber

Türkiye İzcilik Federasyonu’ndan afetzedelere fırtınaya karşı ‘çadır güvenliği’ uyarısı

Türkiye İzcilik Federasyonu (TİFAKE), deprem bölgelerinde yaşayan vatandaşların çadırlarının fırtınaya karşı nasıl daha güvenli hale getirilebileceğine ilişkin açıklama yayınladı.

Federasyondan yapılan yazılı açıklamada, meteoroloji yetkililerinin sallanan bölgeler için şiddetli yağış ve fırtına uyarısında bulunduğu hatırlatıldı.

Çadır güvenliğinin nasıl sağlanabileceğine dair bir takım hususların sıralandığı açıklamada, şu uyarılarda bulunuldu:

Fırtına durumunda:

Fırtınadan önce, çadırınızın eteklerini dışarı doğru bükün ve boydan boya ağır olacak şekilde taş, tahta, kumla doldurun.

Çadırın dışında kaç tane gergi halatı olursa olsun mutlaka çaktığınız kazıklara bağlamalı ve gerdirmelisiniz.

Kazık ve halat bulabilirseniz tünel tipi çadırların üzerine halat atmalı ve bu ipi iki yanından çakacağınız kazıklara bağlayarak yere sabitlemelisiniz. Bunu en az iki yerde yapmalısınız.

Tünel tipi çadırlarda alt kısımda yere paralel giden boruya bağlamak için delikler varsa bu deliklerden geçireceğiniz ip ile tentenizi dipteki boruya bağlamanız gerekmektedir.

Fırtına sırasında hava ne kadar soğuk olursa olsun asla odun veya elektrikli soba yakmamalısınız.

AFAD çadırları, tüm gerilimler esnetilir ve eteklerine yük bindirilirse şiddetli fırtınalara karşı güçlüdür. Ancak tünel tipi çadırlar ve çabuk yapılan birçok çadır risklidir. Bu nedenle çadırın içindeki değerli eşyalarınızı çantalarınıza koymaya ve tehlike anında çadırınızı terk etmeye hazırlıklı olmalısınız.

Çadırınız şiddetli bir fırtınada uçarsa, önceden bir barınak ayarlamalı ve bunu ailenizle birlikte planlamalısınız.

Kırılan elektrik kablolarına, devrilmiş direklere ve uçuşan moloz parçalarına karşı çok dikkatli olmalısınız.

Çadır ipleriniz, güvenliğiniz komşularınızın çadırlarıyla doğru orantılıdır. Bu nedenle size anlattığımız uygulamaları komşu çadırlardan başlayarak tüm çadırlarda birlikte yapmalısınız.

Yağmur durumunda:

Normal şartlarda erozyona neden olacağı için önerilmez ancak afetler nedeniyle çadırınıza gelebilecek suları hızlı bir şekilde çadır eteklerinden çıkaracağınız kanallarla çıkarmalısınız. Kanaldan çıkan toprağı çadırınızın eteklerine atmalısınız.

Bazı çadırların ipleri naylon, bazılarının ipleri bitkisel liflerdir. Çadır ipleriniz yaklaşık olarak kesme ip ise yağmur yağmaya başlayınca her bir ipi biraz gevşetmelisiniz. Aksi halde ıslak ipler kısalır, çadırınızın kazığını kırar, çadırınızı kırar veya yırtar.

Biriken suların çadırlara dolmaması ve göllerde kanallar açıp suları uzaklaştırmak için kazıcı ve kürekleri yağmurdan önce hazırlayıp ulaşabileceğiniz yerlere koymalısınız.

Çadırın içinin her an su basabileceğini göz önünde bulundurarak değerli eşyalarınızı her an toplamaya ve çadırı terk etmeye hazırlıklı olmalısınız.

Tabii ki çadırdan çıkıp sığınabileceğiniz başka bir yer bulup çadırdakilerle paylaşabileceğinize önceden karar vermelisiniz.

Çadır kanallarınız, güvenliğiniz komşularınızın çadırlarıyla gerçek orantılıdır. Bu nedenle size anlattığımız uygulamaları komşu çadırlardan başlayarak tüm çadırlarda birlikte yapmalısınız.

gedizajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu