Haber

Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi’ne katılan liderlerin eşleri “Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı”nı imzaladı

Özbekistan’daki Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi’ne katılan başkanların eşleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile imzaya açtığı “Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı”nı imzaladı.

Emine Erdoğan, Özbekistan’ın Semerkant şehrinde düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları 9. Zirvesi’ne katılan önderlerin eşleri ile bir ortaya geldi. Özbekistan tarihinin sergilendiği “Ebedi Şehir”de Özbekistan Cumhurbaşkanı’nın eşi Ziroat Mirziyoyeva ve kızı Saida Mirziyoyeva’nın konut sahipliğindeki programa katılan Emine Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın eşi Mehriban Aliyeva ve Macaristan Başbakanı’nın eşi Aniko Levai ile Özbek halk dansları ve müzikleri eşliğindeki öğlen yemeğine iştirak etti. Bir ortaya geldiği başkan eşleri, Emine Erdoğan’ın BM Genel Sekreteri Guterres ile imzaya açtığı Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı’na takviye verdi. Emine Erdoğan, Düzgün Niyet Beyanı’nı imzalayarak Sıfır Atık Projesi’nin ülkelerinde de yaygınlaştırılması için takviye kelamı veren başkan eşlerine teşekkür etti. Programa mesken sahipliği yapan Ziroat Mirziyoyeva’ya atık kumaşlardan yapılmış tablosunu hediye eden Emine Erdoğan, sıcak ev sahipliği için teşekkürlerini sundu. First ladyler, Ebedi Şehir ziyaretinin ardından Semerkant’ta Expo Fuar Alanı’nda düzenlenen ve Özbekistan tarihini anlatan “Sonsuz Seraplar” standını gezdi.

Emine Erdoğan, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı”na imza atarak global davetimize takviye veren Özbekistan Cumhurbaşkanı’nın eşi Ziroat Mirziyoyeva’ya, Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın eşi Mehriban Aliyeva’ya ve Macaristan Başbakanı’nın eşi Aniko Levai’ye teşekkür ediyorum” sözlerini kullandı. – SEMERKAND

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu