Ekonomi

TikTok’a karşı AB kararı

AB Veri Koruma Kurulu, platformun merkezinin bulunduğu İrlanda Veri Koruma Otoritesi tarafından TikTok’un 13-17 yaş arası kullanıcıların verilerini uygun bulmadığı gerekçesiyle korumasına ilişkin 2021 yılında başlattığı soruşturmaya ilişkin görüş bildirdi. kararla.

Kurul, TikTok’un cezalandırılmasına izin veren İrlanda Veri Koruma Kurumu’nun bağlayıcı kararında haklı bulundu.

Milyonlarca lirayı bulması beklenen ceza 4 hafta içinde açıklanacak.

AB Komisyonu, Nisan ayında Dijital Hizmetler Yasası (DSA) uyarınca Avrupa’da faaliyet gösteren büyük dijital platformlar ve arama motorlarına katı kurallar getireceğini duyurdu. Alibaba, Amazon, Apple AppStore, Booking.com, Facebook, Google Play, Google Maps, Google Shopping, Instagram, LinkedIn, Pinterest, Snapchat, TikTok, Twitter, Wikipedia, YouTube ve Zalando’nun bu sınıflandırmaya dahil olduğu açıklandı.

Tespit edilen platformların DSA kapsamında dezenformasyonun sınırlandırılması, yasa dışı içeriğin hızla kaldırılması, reşit olmayanların internette daha iyi durumda tutulması, risk değerlendirmesi yapılması, risklerin azaltılmasına yönelik adımlar atılması ve dış denetime tabi tutulması gibi kurallara uyması gerekmektedir.

catak-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu