Haber

Son Dakika: MİT, Suriye’de kırmızı kategoride aranan teröristi etkisiz hale getirdi

Geçmişte MİT, MLKP adına birçok eylem emri veren Osman Nuri Ocaklı, Bursa’daki cezaevi saldırısı da dahil olmak üzere birçok terör hareketini organize eden MLKP’nin üst düzey yönetici kadrosunda yer aldığı için hedef listesine alındı. .

SAHA AJANLARI YERİNİ ÖĞRENDİ

MİT, PKK/KCK mensuplarıyla birlikte Suriye’de ve ülkemizde güvenlik güçlerimize yönelik hareketlerin planlayıcısı ve uygulayıcısı konumunda bulunan Osman Nuri Ocaklı’nın yerini saha ajanları aracılığıyla öğrendi. MİT’in birbirinden habersiz bölgeye getirdiği casuslar, Ocaklı’yı farklı zaman ve mekanlarda takibe aldı.

OPERASYON TARAFINDAN ENGELLENMİŞTİR

MİT tarafından uygun yer ve zamanda gerçekleştirilen operasyonda, titiz çalışma sonucunda Osman Nuri Ocaklı etkisiz hale getirildi. MLKP’nin Suriye’deki en üst düzey yöneticisi olan ve MİT tarafından Ocak 2023’te etkisiz hale getirilen Ahmet Şoreş kod Zeki Gürbüz’den sonra MLKP’ye yönetici olabilecek isimlerden biri olan Osman Nuri Ocaklı’nın ölümüyle büyük bir darbe indirildi. örgüte verildi.

Türkiye VE SURİYE’DEKİ FAALİYETLER

MLKP’nin Suriye yetkililerinden Osman Nuri Ocaklı, 2000 yılından bu yana MLKP’nin Türkiye’deki silahlı kolu FESK’in başında bulunuyor. Bu süreçte terör eylemlerini sürdürdü.

Faaliyetleri sırasında PKK ile yakın örgütsel ilişki içinde olan Osman Nuri Ocaklı, Kasım 2014’te Irak/Kandil Bölgesi’ne taşındı. Ardından 2015 yılında Suriye’nin Ras-El Ayn bölgesinde faaliyet göstermeye başladı.

Nisan 2018 itibarıyla MLKP adına Türkiye ile Suriye arasındaki kaçak geçişlerden sorumlu olan Osman Nuri Ocaklı, eski MLKP Suriye yetkilisi Barankod Bayram Namaz’ın sağ kolu ve örgütün 3. adamıydı. Suriye.

2019 yılında Bayram Namaz’ın etkisiz hale getirilmesinin ardından MLKP Suriye Sorumlusu olarak atanan Ahmet Şoreş kod Zeki Gürbüz’ün yardımcısı olarak göreve başlayan Osman Nuri Ocaklı, Temmuz ayı itibarıyla Suriye/Ayn Al Arab’da sorumlu düzeyde faaliyetlerine devam etti. 2022.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu