Haber

Rusya’dan Gazze’ye yeni insani yardım yola çıktı

Acil Durumlar Bakanlığı, Gazze Şeridi’ndeki insanlar için 27 ton insani yardım toplandığını açıklarken, yardım paketinde jeneratör, kıyafet, gıda ve diğer kişisel hijyen malzemelerinin yer aldığını kaydetti.

Acil Durumlar Bakanlığı, Bakanlığın Il-76 nakliye uçağının Rusya Dağıstan Cumhuriyeti’nin başkenti Mahaçkale’den Mısır’a havalandığını duyurarak, tüm uçuşların Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Dışişleri Bakanı’nın talimatıyla gerçekleştirildiğini hatırlattı. Acil Durumlar Aleksandr Kurenkov.

Dağıstan lideri Sergey Melikov,Telegram kanalından yaptığı açıklamada Mahaçkale’den yola çıkan insani yardım paketinin Dağıstanlıların Filistin halkına gönderdiği ilk insani yardım kargosu olduğunu söyledi. Cumhuriyetin tamamından insani yardım topladık. Cömert iş insanlarımız, gereken tüm yükü bizzat ödemeye istekli olduklarını ifade ettiler, ancak biz de onlara, her Dağıstanlıya bu iyiliğe katılma fırsatını vermenin ne kadar önemli olduğunu anlattık.“dedi.

Bakanlık, 16 Ekim’de Gazze Şeridi’ndeki halka yönelik 21 ton insani yardım taşıyan uçağın Mısır’a doğru yola çıktığını duyurdu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya ZaharovaMoskova’nın Gazze’deki sivil nüfusun acılarını hafifletmek için insani çabalarını etkili bir şekilde sürdürdüğünü belirterek, toplamda 140 tondan fazla insani yardımın, Gazze’de ihtiyaç duyanlara blokaj altında dağıtılacak olduğunu belirtti.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne uyguladığı acımasız abluka koşullarında insani felaketin boyutlarının arttığını vurgulayan Zaharova, Gazze Şeridi’nde hâlâ ciddi bir gıda, ilaç ve yakıt sıkıntısının bulunduğunun altını çizdi.

maltepeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu