Ekonomi

Palantir, 2024’te yapay zeka büyümesinin etkisiyle güçlü kar öngörüyor

Palantir Technologies Inc. (NYSE:PLTR), yapay zeka (AI) ürünlerine olan talebin artması nedeniyle 2024 yılı kârının Wall Street beklentilerini aşacağını öngördü. Bilgi analitiği firması, şirketlerin kendi yapay zeka destekli analitiğini geliştirmeye ve uygulamaya istekli olması nedeniyle yapay zeka tekliflerine olan ilgide önemli bir artış gördü.

CEO Alex Karp, yapay zekayı Palantir’in gelecekteki büyümesinin temel taşı olarak tanımladı. Gelirler Müdürü Ryan Taylor’a göre, şirketin yapay zekaya odaklanması dördüncü çeyrek performansına da yansıdı; Palantir, her biri 1 milyon dolardan fazla olan 103 anlaşmayı tamamladı.

Dördüncü çeyrekte Palantir’in ABD ticari geliri %70 artarak 131 milyon $’a yükseldi; bu, bir önceki yılın aynı döneminde kaydedilen %12’lik büyümeye kıyasla önemli bir artış. Şirketin 2024 ABD ticari gelirinin 640 milyon doları aşacağını ve bu da en az %40’lık bir büyüme oranına işaret edeceğini varsaymasıyla bu ivmenin devam etmesi bekleniyor. Bu tahmin, 2023 için öngörülen %36’lık gelir artışının bir adım ötesindedir.

Palantir’in dördüncü çeyrekteki toplam iş geliri 284 milyon dolara ulaşarak LSEG verilerine dayanan 270 milyon dolarlık ortalama analist tahminini kolaylıkla geride bıraktı. Genel olarak, çeyrek geliri beklenenin üzerinde 608,4 milyon dolar olarak gerçekleşti ve firma 93,4 milyon dolarlık rekor kar elde etti.

Güçlü iş performansına rağmen, dördüncü çeyrekte şirketin toplam gelirinin yarısından fazlasını oluşturan kamu segmentinde büyüme yavaşladı. Kamu gelirleri, bir yıl önceki %23’lük artışa kıyasla yavaşlayarak %11 arttı. Analistler, devlet sözleşmelerinden elde edilen gelirlerin muhasebeleştirilmesinde zamanlama ve büyüklük açısından önemli ölçüde değişiklik gösterebilen öngörülemezliğe dikkat çekti.

Son gelişmelerde Palantir, Gazze’de devam eden çatışmaların ortasında İsrail Savunma Bakanlığı’na teknoloji sağlamayı kabul etti. Anlaşmanın ayrıntıları açıklanmadı.

Palantir gelecek yıl için kar tahminini 834 milyon ila 850 milyon dolar arasında olacak şekilde ayarladı; Bu rakam, LSEG’nin tahmin ettiği 658,8 milyon dolardan oldukça yüksek. Şirketin gelir tahmini de bu tahminlerle tutarlıdır. Ancak Palantir’in bu çeyreğe ilişkin gelir görünümü beklentilerin altında ve Ryan Taylor bunu yılın ilk çeyreğindeki tipik mevsimsel zayıflığa bağlıyor.

InvestingPro İçgörüleri

Palantir Technologies Inc. (NYSE:PLTR) yalnızca son dönemdeki finansal öngörüleri nedeniyle değil, aynı zamanda pazardaki performansı nedeniyle de ilgi odağı oldu. Şirketin mali sağlığı ve piyasadaki konumu hakkında daha fazla bilgi edinmek için InvestingPro ve InvestingPro Tips’ten alınan gerçek zamanlı verilere dayanan bazı bilgileri burada bulabilirsiniz.

InvestingPro Verileri, Palantir’in 36,45 milyar ABD Doları tutarında bir Pazar Değerine sahip olduğunu gösteriyor; bu da şirketin veri analizi sektöründeki önemli varlığını yansıtıyor. F/K Oranı 241,16 gibi yüksek bir seviyede; Bu, şirketin mevcut kazancının yüksek bir katında işlem görmesine rağmen yatırımcıların gelecekte yüksek kazanç artışı bekleyebileceklerini gösteriyor. Ayrıca, 2023 yılının 3. çeyreği itibarıyla son on iki aylık brüt kâr marjının %79,92 gibi etkileyici bir seviyede olması, şirketin ana faaliyetlerindeki güçlü kârlılığını ortaya koyuyor.

InvestingPro’nun özellikle Palantir’in mevcut durumuyla ilgili ipuçları arasında şirketin bilançosunda borçtan çok nakit bulunması yer alıyor ve bu da finansal istikrarın olumlu bir işareti. Ek olarak analistler, şirketin bu yıl kârlı olacağını tahmin ediyor ve bu da CEO’nun 2024 için iyimser kâr varsayımıyla uyumlu.

InvestingPro, daha derine inmek ve Palantir’in finansal ölçümleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen okuyucular için ek ipuçlarından oluşan kapsamlı bir liste sunuyor. Şu anda InvestingPro’da %50’ye varan indirimlerle özel bir Yeni Yıl indirimi var. Bu tekliften yararlanmak için 2 yıllık InvestingPro+ aboneliğinde ek %10 indirimden yararlanmak için kaydolun. SFY24Kupon kodunu kullanın veya 1 yıllık abonelikte %10 ek indirimden yararlanın. SFY241 Kupon kodunu kullanın. Bu aboneliklerle üyeler, şirketin pazardaki konumu ve potansiyel yatırım fırsatları hakkında daha ayrıntılı bilgi sağlayan Palantir için toplam 15 InvestingPro İpucuna erişebilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

meram-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu