Sağlık

Modern Ayrılık Nedenlerimiz: Bizim Zamanımızda Böyle Ayrılıklar Yoktu

Sık sık ilişkilerin değiştiğini ve bu tür çağrışımların daha önce olmadığını duyuyoruz. Değişen dünya sistemi ve sosyal medyanın hayatımızdaki yeri nedeniyle günümüz bağlantılarının dinamikleri de değişti. Ayrıca çevresel faktörlerin de etkisi düşünüldüğünde ilişkilerdeki sorunlar bambaşka bir hal almıştır. Bu değişiklikle birlikte dilimize bazı yeni kelimeler de girmeye başlamıştır. Bu sözler sosyal medyada ve sosyal ortamlarda sıkça kullanılmaya başlandı. Dizi/film başrol oyuncuları, romantik partnerlerimiz, okuduğumuz/izlediğimiz haberlerdeki kişiler ve bağlantıları hakkında bu terimleri kullanıyoruz.

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz, dilimizde gül ağacı haline gelen ve belki de ilişkilerimizde yaşadığımız ya da yaşattığımız deyimler;   hayalet, Aşk Bombalaması, GaslightingŞartlara biraz daha yakından bakmak istiyorum.

Ghosting: Bir zamanlar ortadan kayboldu

Ghosting, biriyle tüm teması aniden kesmek, onu görmezden gelmek veya aniden ortadan kaybolmak anlamına gelir.

Türkçede hayaletin kaybolması anlamına gelen Ghosting, kişinin bağda aniden kaybolup kaybolması durumudur.

Özellikle gençlerde görülen “gölgelenme” bir tür ruhsal şiddettir.

İlişkilerde ciddi tahribata yol açan bu şiddet türü, daha çok bağlılığın kurulamadığı ilişkilerde görülür. İlk başta her şey yolunda görünüyor. Bireylerin bağlantıları ve paylaşımları vardır. Daha sonra kişilerden biri bir anda sorunsuz bir şekilde ortadan kaybolur, ulaşılmaz ve ulaşılmaz hale gelir. Bu kaybı yaşayan kişi ise belirsizlik içinde kalır ve zihninde birçok senaryo ile boğuşmaya ve yaşananlara anlam vermeye çalışır. Yaşadığı bu zihinsel gerginlik, durumu zihinsel şiddet düzeyine taşır.

Bu kavramları açıklarken “Böyle bir duruma maruz kaldığımı nasıl anlarım?” Sorusu da insanın aklını karıştırıyor. Kısaca anlatmam gerekirse karşı taraf; Bağlantı halindeyken aniden ortadan kayboluyorsa, sorumluluk almaktan kaçınıyorsa, en ufak bir sorun karşısında şekerleme yapıyorsa, hayal kırıklığı yaratıyorsa, aramalara ve mesajlara cevap vermiyorsa, görmezden geliyorsa, hayatınızdaki kişi tarafından hayalet olarak algılanabilirsiniz.

Ghosting’e maruz kalan kişiyi “hayalet”, ilişkisini aniden bitirip ortadan kaybolan kişiyi “hayalet” olarak tanımlayabiliriz. Bu koşullarda Ghosting’e maruz kalan kişiler, bağlantıda en çok zarar gören kişilerdir. Bu bireyler kendilerine olan inançlarında azalma yaşarlar, kendilerini yetersiz ve değersiz hissederler, özsaygıları azalır, maruz kaldıkları duygusal şiddet nedeniyle kendini suçlarlar, şiddetli öfke, keder, huzursuzluk ve hayal kırıklığı yaşarlar, ağlama krizleri, gerginlik, kaygı, depresyon yaşarlar. , uyku bozuklukları ve depresyon. TSSB (Travma Sonrası Stres Bozukluğu) yaşayabilir.

Aşk bombalaması

Love Bombing’in Türkçe karşılığı aşk bombardımanıdır.

Duygusal şiddetin farklı bir türü olarak kendini gösterir.

Narsisistik özelliklere sahip bir partnerin, partneri üzerinde kontrol ve güç kazanmak için ilişkinin en başında kurduğu yoğun bir bağlanma şeklidir. Romantik ilişkinin başlangıcında yoğun bir ilgi ve sevgi ile bulutların üzerinde olduğunuzu hissettirmek, sık sık şık ikramlar yapmak, partnerinize hiç yaşamadığı şeyleri yaşatmak gibi oldukça olumlu durumların geri dönüşü olarak adlandırılır. , uzun vadeli romantik planlar, aksine, makul bir süre sonra bağlantıda. Bu davranışları sergileyen kişinin amacı, partnerinin hayatındaki en değerli kişi olmaktır. Bu duygusal yatırım kişiye çok pahalıya mal olduğu için aşk bombası olan kişi amacında başarılı olabilir.

Love Bombing ile bağa bağımlılık geliştiren kişi bundan sonraki süreçte, yani ilginin devamında tüm aksiliklere rağmen bağı koparamaz/kesemez. Aksiliklerden sonra partnerden kopmak ve uzaklaşmak çok zordur. Bunun sonucunda özgüven sorunları yaşayabilir ve psikolojik olarak zorlayıcı süreçlere girebilirler. Ayrılık onun için endişelenmeye başlar ve birincil ilgiyi yeniden kazanma umuduyla bağlantıda itaatkâr bir rol üstlenir.

Love Bomb yapan kişinin kullanabileceği cümle kalıplarından bazıları şunlardır; “Birbirimiz için varız”, “Daha önce neden tanışmadık?”, “Biz birbirimizin ruh eşiyiz.” şeklini alır. Bireyin bu kadar sevildiğini/değer verildiğini bu kadar kısa sürede hissetmesi yeterlidir. Sanki ayakları yerden kesiliyormuş gibi. Her şey bu kadar yeterli görünürken, insanların bunun bir psikolojik şiddet olduğunu anlaması giderek imkansız hale geliyor. Böyle bir durumda akla gelen bir diğer soru ise “Bunun gerçek aşk mı yoksa Aşk Bombalaması mı olduğunu nasıl anlarım?” oluyor. Bu noktada Love Bombing’e maruz kaldığınızı nasıl anlayacağınızdan bahsetmem gerekiyor.

İlişkinin başında kendinizi bir rüyada gibi hissediyorsanız ve partnerinizin size olan ilgisini kaybedeceğinden endişe ediyorsanız, partnerinizin eleştirecek bir şeyi olmadığını, mükemmel bir insan olduğunu düşünüyorsanız ya partnerinize muhtaç/bağımlı hissedin, özellikle diğer bireylerin yanında partnerinizin sevgi bombardımanı artıyorsa dikkat etmeniz gereken tek kişi partnerinizdir. Odak noktası olmak istiyorsa ve yapmadığınız halde size yanlış hissettirmeye çalışıyorsa, onun istediği gibi davrandığınız sürece sevgi bombardımanına tutuluyorsanız ve hareket etmiyorsanız sizden bu ilgiyi ve sevgiyi çeker ve sizi cezalandırıyorsa, ilişkinizdeki değişiklikleri kabul etmiyorsa ve bunlardan sizi sorumlu tutuyorsa Love Bombing adı verilen sağlıksız bir aşk bombalamasına maruz kalıyor. kalmış olabilirsin.

Love Bombing her ne kadar yorucu ve yıpratıcı olsa da kendinizi bu durumdan korumak ve yola sağlıklı bir şekilde devam edebilmek için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor.

Bunlar; Sonları net bir şekilde belirlemek, hızlı ilerlediğini düşündüğünüz şeylerle ilgili rahatsızlığınızı partnerinize ifade etmek, çevrenizdeki kişilerin partneriniz hakkında yaptığı yorumları dinlemek ve değerlendirmek olabilir. Bu yakınlık ve yükseklik hissinin gerçekçi olmadığının bilincinde olarak, yüzünü yavaşlatmak ve içinde bulunduğumuz ilişkiyi gerçekçi bir şekilde değerlendirmek gerekiyor.

Hiç kimsenin ve hiçbir bağın mükemmel olmadığını hatırlamalıyız. İlginizi çeken bazı şeyler size hatalı veya ayıp gibi geliyorsa bu konuları yeniden gözden geçirmeniz ve ilginizi yeniden değerlendirmeniz gerekebilir. Karşı taraftan sevgi ve ilgi talep etmeden önce, bağlarda bir bedeli hak ettiğinizi unutmadan önce kendinize vermelisiniz. İnsan kendine sevgi vermedikçe sevilebilir olduğuna inanamaz. Bu nedenle önce kendimize sonra başkalarından gösterebileceğimiz ilgi ve sevgiyi talep etmeliyiz. Ancak dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta da karşı tarafın istediği durumlarda ödeme yapması ve bunu dengeli bir şekilde yapmamasıdır. Böyle bir durumda “dur” demeyi bilmeliyiz. Bağlantı içindeyken kendinizi “değersiz” hissettiğinizi anladığınızda, bu ilginin size uygun olmadığını fark etmiş olmalısınız ve bu noktada bağlantıyı gözden geçirmeniz bağlantıya büyük fayda sağlayacaktır.

İyi olmadığı halde bir ilgiyi sürdürmekte ısrar ediyorsanız, o ilgiye karşı bir bağımlılık geliştirmiş olabilirsiniz. İçinde bulunduğunuz bu travmatik ilgi zamanla yaşam kalitenizi etkileyebilir ve ruh sağlığınızda önemli hasarlara yol açabilir. Bu nedenle bir şeylerin ters gittiğini fark ettiğinizde bunu sorgulamalı ve kendinizi daha yetkin hissederek devam edebileceğiniz başka bir süreç planlamalısınız.

Tüm bunlara ek olarak elbette her çok ilgili davranış ve alınan her ikram Aşk Bombası anlamına gelmez. Bunu ayırt etmek için, bağımızı bütünüyle gözlemlemeliyiz. Partnerinizin sözleri ve davranışları birbiriyle uyumlu ise burada aşk bombardımanından söz edemeyiz.

gaz lambası

Gaslighting, adını 1938 tarihli Gas Light adlı bir oyundan alır. Filmde, karısını deli olduğuna ikna etmek için manipüle eden bir koca anlatılıyor.

Gaslighting, romantik ilişkilerde çoğunlukla erkekler tarafından kadınlara uygulanan bir taciz yöntemidir. İnsanlar bilinçli ya da bilinçsiz olarak karşı tarafı manipüle etmeye çalışır ve gerçeklik algısını değiştirmeyi planlar. Bunu yaparken amaçları karşı tarafa kendi fikirlerini kabul ettirmek ve kendileri gibi düşünmelerini sağlamaktır. Bunu yaparken de karşı taraf için en iyisini düşündüklerini göstermek için özel bir çaba harcarlar. Bu formda hareket ederek zamanla bireyin kendinden şüphe duymasına neden olur.

Bu işlemin mağdurları maruz kaldıkları bu zihinsel manipülasyondan kendilerini sorumlu tutabilir veya tam tersine karşıdaki kişi tarafından bu şekilde düşünmeye zorlanabilir. Bu psikolojik eziyetin ardından mağdurlar benlik algısını, kimlik duygusunu ve özgüvenini kaybetme gibi durumlar yaşayabilir.

Gaslighting’e maruz kaldıklarını fark etmek bazen birey için zorlayıcı olabilir. Bazı belirtiler var. İlginçtir ki insan bu duruma maruz kalıp kalmadığını kendi davranışına bakarak anlayabilir. Bunun nedeni mağdurun sergilediği bazı davranışlardır. Bu davranışlar; sürekli özür dilemek, istismarcının davranışına bahaneler uydurmak, kendini sorgulamak.

Gaslighting sadece romantik ilişkilerde olmaz. Patronunuz, aileniz, okulunuz, arkadaşınız veya iş yerinizdeki herhangi bir kişi tarafından uygulanabilir.

İlişkilerinizde maruz kaldığınız bu durumlarda yeni bir yola ve bakış açısına ihtiyacınız var. Hem insanları buna maruz bırakmak istemiyorsak hem de maruz kalmak istemiyorsak, bireysel bir keşfe ihtiyacımız var. Kendimizi bilmek, anlamak, değerlendirmek ve yorumlamak gerekir.

instagram

Facebook

‘Bu makalede öne sürülen fikir ve yaklaşımlar tamamen yazarlarının orijinal düşünceleridir ve Onedio’nun yayın politikasını yansıtmayabilir. ©Onedio’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu