Ekonomi

Mario Draghi, 3. çeyrekteki hafif büyümeye rağmen AB’de resesyonun yaklaştığını öngörüyor

İtalya’nın eski Başbakanı ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) eski Başkanı Mario Draghi, 9 Kasım 2023 Perşembe günü Financial Times’a verdiği röportajda Avrupa Birliği’nde (AB) yaklaşan durgunluk konusunda uyarıda bulundu. AB ekonomisinin üçüncü çeyrekte %0,1’lik hafif bir büyüme kaydetmesine rağmen.

Draghi, bu gerilemenin 2024’ün ilk yarısında gerçekleşeceğini öngörüyor ve bunu, Eurostat tarafından açıklanan 3. çeyrekte Avro Bölgesi ekonomisinde yaşanan %0,1’lik marjinal daralma da dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıyor. Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) endişeleri, bu hafta başında Avrupa’nın genel büyümesinin üçüncü çeyrekte görülen hafif büyümeye rağmen bu yıl %1,3’ten 2024’te %1,5’e çıkacağını iddia eden IMF’nin endişelerini de yansıtıyor.

Draghi, 2011-2019 yılları arasındaki ECB’deki görev süresi boyunca Avrupa’nın ekonomik yavaşlamasına katkıda bulunan ana zorlukları belirledi. Bunlar arasında düşük verimlilik, yüksek enerji maliyetleri ve vasıflı işgücü eksikliği yer alıyor. Draghi ayrıca Avrupa’nın ABD, Çin, Güney Kore ve Japonya gibi küresel güçlere karşı rekabet gücünün son yirmi yılda azaldığını vurguladı.

Öngörülen sakinliğin AB genelinde işletmeleri, istihdamı ve yaşam standartlarını etkilemesi bekleniyor ve bu da temel nedenlere yönelik acil müdahalelere ihtiyaç duyulduğunun sinyalini veriyor. Bu ekonomik zorluklar devam ederken Draghi’nin uyarısı, Avrupa’nın ekonomik geleceğini güvence altına almak için stratejik planlamanın ve kararlı eylemin değerinin altını çiziyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haberkarakopru.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu