Ekonomi

Kripto fonlarına girişler sürüyor: Hacim bir haftada yüzde 55 arttı

Dijital varlık ve kripto para fonlarına geçtiğimiz hafta net 2 milyar dolar girdi. Beşinci hafta üst üste girişler devam ederken bu zaman diliminde gelen yatırım, toplam 3,4 milyar dolar oldu. Bir önceki haftaya göre ETF/ETP hacmi %55 artarak 12,8 milyar doları aştı.

Kripto yatırım ürünleri, geçtiğimiz haftayı 2 milyar dolar artıda kapadı. En çok yatırımı yine Bitcoin fonları aldı ve rakam net 1,97 milyar dolar oldu. Ethereum fonlarına 68,9 milyon dolar giriş olurken altcoin fonlarına da yatırımlar geldi.

Solana, Litecoin, Chainlink fonlarına 700 bin dolar, XRP fonlarına ise 1,2 milyon dolar net yatırım yapıldı. Fantom’daki 1,4 milyon dolarlık giriş de dikkat çekti.

ABD ve BlackRock zirvede

Fonlar beşinci hafta üst üste net girdi görürken bu zaman dilimindeki yatırım toplam 3,4 milyar dolar oldu. Haftalık hacim, bir önceki haftaya oranla %55 arttı ve 12,8 milyar doları aştı. En çok yatırımı BlackRock’ın iShares Bitcoin (IBIT) fonu 948 milyon dolarla aldı. İkinci sırada ise 680 milyon dolarla Fidelity (FBTC) yer aldı. Ülke bazında en çok yatırımı 1,9 milyar dolar ile ABD aldı. ABD’ye en yakın ülke ise 26 milyon dolarla Hong Kong oldu.

Short Bitcoin fonlarında ise 5,3 milyon dolarlık çıkış olurken bu fonlardaki çıkışlar üst üste üçüncü haftasını gördü.

Sene başından bu yana 17 milyar dolarlık net çıkış gören Grayscale (GBTC) şirketi, fonlarının toplam değeri 31,8 milyar dolar olarak bu alandaki liderliğini korudu.

Bu haber ilk önce Coin Mühendisi sitesinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu