Ekonomi

Konya Ovası’ndaki tarımsal kuraklık yerini yüksek verim beklentisine bıraktı

Türkiye’nin en büyük tarım havzası olarak bilinen Konya Ovası’na düşen son yağışlar, çiftçilerin yüzünü güldürürken, yüksek verim beklentisini artırdı. Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof.

Yüzölçümünün yüzde 67’si tarım arazisi olarak kullanılan Konya’da, 2 milyon 200 bin hektarlık fidanlık alanında üretim yapılıyor. Ovada yağan yağışlar tahıl ürünlerinin verim ve kalitesinin artmasında büyük rol oynadı. Türkiye’nin toplam tarımsal üretiminin yaklaşık yüzde 10’u Konya’dan geliyor. Yağışların artmasıyla birlikte kıraç alanlarda da üretim artışı olacağını ifade eden Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Düz ama yurdun genelinde.Şubat ayında Konya Ovası’nda başlayan yağışlı dönem, ardından Mart’ta çok hoş yağışlar geldi.Nisan ayının ilk yarısında da önemli yağışlar aldık.Bu olağan bir durum.Meteorolojik anlamda yağdı. barajlar, Beyşehir Gölü ve Seydişehir Suğla Depolama Sahası’nda doluluk açısından istenilen düzeye ulaşamasa da özellikle sonbahar ekimlerinde sonbaharda ekilen arpa ve buğday tarlalarında gerekli yağışları aldık. Ovada büyüme oldukça güzel” dedi.

“Ülke geneline baktığımızda tarımsal kuraklık yok”

prof. Dr. Süleyman Soylu, Konya Ovası olarak ülkede bahar bitkilerinde söz sahibi olduklarını belirterek, “Bölgede özellikle şeker pancarı, mısır, ayçiçeği ve patates ekimi yapılıyor. Ağır bir form.Birden fazla çiftçimiz sulamadan tavlama dediğimiz toprakta.Nem yeterli olduğu için direk toprağı hazırlayıp ekti.Hala yüzde 25 açığımız var. Bunun en önemli sebebi kış aylarında özellikle su havzalarının yeterince beslenmemesi nedeniyle yeterli kar ve yağış olmamasıdır. İnşallah önümüzdeki 1 hafta Konya Ovası için yağışlı bir dönem olur. Tahminler tutarsa ​​mayıs” Ülkede 40-50 mm yağış alırsak ülke genelinde çok verimli bir tahıl sezonu geçirebileceğimizi söyleyebiliriz. En önemli üretim olan buğday ve tahıllarda önemli bir verim elde etmek Ülkemizin özellikle deprem gibi çok sıkıntılı bir dönemden geçtiğimiz bu dönemde ülkemizi de rahatlatacaktır” dedi.

“Bitkilerimizin ihtiyacı olan bu dönemde dengeli bir yağış aldık”

Ocak ayına kadar Konya Ovası’nın uzun yıllar ve geçen yıl ortalama yağışların yüzde 60 gerisinde kaldığını belirten Prof. Hala uzun yıllardır ortalama yağışların gerisindeyiz.Bu açıdan bitkinin suya ihtiyaç duyduğu dönemde yağmur yağdığı için eksikliğini hissetmedik.Ama bunu kim hissetti?” Konya’da hissetti, Seydişehir Sulaması hissetti. Yeraltı kuyularının sulama seviyesi ile tekrar hissettirdi. Bu nedenle uzun yıllar su seviyesinin altında yağan yağışlardan şimdilik en çok rezerv kaynaklar etkilenmiştir. Bitkilerimizin muhtaçlığı çok şükür.” “Bu dönemde sürekli bir yağış aldık. Bunun devamı bize büyük kolaylık sağlayacaktır” dedi.

“Bahar çalışmalarını ekecek çiftçilerimiz de yağışları takip etsin”

Son yağışlarla birlikte buğday ve arpa ekim alanlarında bitki gelişiminin hızlandığını belirten Prof. Tarlalarını sık sık kontrol etmelidirler.Bu mantar hastalıkları bitkinin yaprak dokusunu tahrip ettiği için kaliteyi önemli ölçüde düşürebilmektedir.Yeniden baharlık ürün ekecek olan çiftçilerimiz yağmurları takip ederek toprak tavlanırken ekerler,hem verim açısından su maliyeti ve sağlıklı ürün Bu iki konu tarım takvimi yönünden son derece değerlidir.Konya Ovasında uzun yılların ortalamasına baktığımızda 2 milyon ton civarında buğday rekoltesi ve 1000 ton civarında arpa hasadı vardır. Yağışların iyi olduğu yıllarda 1 milyon ton. Şansımız devam ediyor” dedi. – KONYA

kiraz-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu