Haber

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Gaziantep’te konuştu

Türkiye’nin afetten güçlenerek çıkmasını dileyen KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ülkelerinde yaklaşık 5 bin depremzedeyi ağırladıklarını söyledi.

Gaziantep İl Afet ve Koordinasyon Merkezi’ni ziyaretinin ardından gazetecilere açıklama yapan Tatar, 6 Şubat’tan bu yana Türk halkıyla iç içe yaşadıklarını ifade etti. Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin “yüzyılın felaketi” olduğunu vurgulayan Tatar, “Bu felakette on binlerce insanımızın şehit olması ve hayatını kaybetmesinin derin üzüntüsünü yaşıyoruz.” söz konusu.

6 Şubat’ın öncesi ve sonrası olarak değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden Tatar, insanların bu acıyı unutmayacağını ifade etti.

KKTC halkının derinden yaralandığını kaydeden Tatar, “Bir otelin enkazında 35 çocuğumuz, 24 genç voleybol yıldızımız, öğretmenleri ve bazı aileleri şehit oldu. Diğer bölgelerde de vatandaşlarımız hayatını kaybetti. Özellikle Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye’ye yerleşen vatandaşlarımızla çok sayıda yakınının vefat ettiğini öğrendik.” dedi.

“Yardım etmeye devam ediyoruz”

Yaraların bir an önce sarılması için çalıştıklarını ve ilk günden beri desteklerini sunduklarını belirten Tatar, şöyle devam etti:

“Çalışmada emeği geçen herkese canı gönülden teşekkür ediyorum. Güzel emeği görüyoruz. Türk insanının bu felaketten bir an önce kurtulması, yaralarını sarması, geleceğe umutla ve özveriyle bakması çok değerlidir.” Bu enkazdan güçlenerek çıkmak en büyük temennimiz.”

Türk halkı olarak bu yükün en kısa sürede kalkacağına inandığının altını çizen Tatar, şunları kaydetti:

“5 bine yakın depremzedeyi KKTC’de ağırlıyoruz. Onlar bizim misafirimiz ve böyle de olmalı. Türk halkı olarak mütevazı imkanlarımız dahilinde yardımlarımızı sürdürüyoruz. Bu sürece destek olmak için inanılmaz bir emek ve hassasiyetle çalışıyoruz. farklı kampanyalarla… Bu yakınlığı ve bu acıyı paylaşıyoruz.”

habermalazgirt.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu