Haber

KEİPA 30. Yıldönümü Parlamento Başkanları Zirvesi Ankara’da Toplandı

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİ) 30. Yıldönümü Parlamenter Liderler Zirvesi Ankara’da toplandı. Genel Kurul’da yer alan TÜRKPA Üyesi, AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, tepenin bölgesel ve küresel sorunların ve krizlerin analizinde değerli bir işlevi olduğunu belirterek, başarılar diledi.

KEİPA Zirvesi

KEİPA Tepesi ilk gün toplantılarının ardından küresel odaklı değerlendirmelerde bulunan Milletvekili Aydemir, ‘Dünya 5’ten büyüktür’ tarihi düsturuyla insanlığın vicdanını uyandıran Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünya gündemini dünya başkanı olarak belirlediğini kaydetti. küresel sorunların analizi ve krizlerin ortadan kaldırılması üzerine. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mazlum ve mazlum milletlerin hamisi olduğuna işaret eden Aydemir, “Cumhurbaşkanımızla gurur duyuyoruz” dedi. İfadesini kullandı.

Katılımcılar

12 KEİ ülkesi; Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Ermenistan, Gürcistan, Moldova, Romanya, Rusya Federasyonu, Sırbistan, Türkiye, Ukrayna, Yunanistan’dan toplam 76 milletvekilinin yer aldığı KEİPA tepesinde Milletvekilleri Cemal Öztürk, Metin Gündoğdu, Ahmet Demircan, Tülay Kaynarca, İbrahim Aydemir, Ayhan Altıntaş, Ahmet Özyürek, Deniz Yavuzyılmaz, Kemal Zeybek katıldı.

Başkan Şentop’tan Paylaşım

Zirveye başkanlık eden Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şenpor, “Bölgemizdeki aktif parlamenter platformlardan biri olan Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİ), “30. Zirvesi” ve “61. Genel Kurulu” Ankara’da Gazi Meclisimizin ev sahipliğinde de yapıyoruz. Bölgemizdeki sorunları ortak irade ve iş birliği ile hareket ederek çözmemiz her zamankinden daha acildir.

Bölgesel ve küresel krizlerin çözümünde parlamenter diplomasinin katkısına dikkat çektiğimiz toplantıda, Türkiye olarak bölgedeki sorunları diyalog yoluyla çözmeye ve ilişkilerimizi geliştirmeye devam edeceğimizi bir kez daha ifade ettik. ‘ belirtti. – ERZURUM

nusaybinajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu