Ekonomi

Kazakistan pazarı Türk deri sektörünü büyütüyor

İZMİR (İGFA) –Son 2 yıldır Kazakistan’ın radarına giren Türk deri sektörü, Kazakistan’a ihracatını 2023’ün ilk yarısında yüzde 124’lük rekor artışla 10.6 milyon dolardan 24 milyon dolara çıkardı.

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Zandar, Ekim 2021’de Kazakistan’a yaptıkları inceleme heyeti ve pazar araştırması sonucunda Kazakistan pazarında daha güçlü bir konuma ulaşabileceklerini gördüklerini ve hedef pazar olarak Kazakistan’ı seçtiklerini söyledi.

Türkiye ile Kazakistan arasındaki tarihi bağların iki ülke arasındaki dış ticaretin gelişmesinin önünü açtığını kaydeden Zandar, “Kazakistan’da Türk ihracat çalışmalarının marka değeri oldukça yüksek. Aynı zamanda güçlü kültürel işbirliğimiz iki ülke arasındaki ticaretimize de olumlu yansıyor. 2023 yılının ilk yarısında Türkiye’den Kazakistan’a yapılan toplam ihracat yüzde 60 artarak 541 milyon dolardan 864 milyon dolara yükselirken, Deri şubemiz daha başarılı bir ihracat büyüme rotası sergiledi. İhracatımızdaki bu artışı sürdürmek istiyoruz. Bu amaçla 17 firmamızla Kazakistan’a gidiyoruz. Kazakistan’dan yaklaşık 250 firmanın katılımını bekliyoruz” dedi.

Kazakistan programında öncelikle fuar alanı ve toptancı hal yerlerini ziyaret edeceklerinin bilgisini veren Zandar, iki gün boyunca ikili iş görüşmeleri yaparak programı tamamlayacaklarını sözlerine ekledi.

2023 yılının Ocak-Haziran döneminde Türkiye deri ve deri eşya ihracatını yüzde 124 artışla 10,6 milyon dolardan 24 milyon dolara çıkarırken, ayakkabı ihracatı 16,5 milyon dolarla aslan payını aldı. Deri konfeksiyon branşı Kazakistan’a 3,2 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirirken, saraciye sektörü 1,5 milyon dolarlık ihracat performansı sergiledi.

haber-elmadag.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu