Haber

Kadın Doğum Uzmanı 200 Kadını Taciz Etti, 20 Yıl Hapse Mahkûm Oldu

20 yılı aşkın süredir New York’taki seçkin hastanelerde görev yapan kadın doğum uzmanı, 200 kadını taciz etmekten federal mahkeme tarafından 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

64 yaşındaki Robert Hadden’ın cezası, yüzlerce eski hastanın tıbbi muayeneler sırasında kendilerine cinsel tacizde bulunduğunu iddia etmesinden sonra biraz intikam aldı. Daha önceki bir dava, doktoru mahkumdan kurtaran bir anlaşmayla sonuçlanmıştı.

Salı günü söz alma şansı verilen Hadden, ellerini kavuşturarak “Söylemek istediğim çok şey var” dedi, ancak avukatları tarafından kısa bir açıklama yapması tavsiye edildiğinden açıklamasını kısa tuttu. Gözyaşları içinde konuşan Hadden, “Neden olduğum tüm acılar için çok üzgünüm” dedi ve tekrar otururken başını eğdi. Gözlüğünü çıkardı ve gözlerini sildi.

Yargıç Richard M. Berman, son iki gün içinde yaptığı açıklamalarda, davanın eşi benzeri görülmemiş derecede benzersiz olduğunu ve “korkunç, olağanüstü, ahlaksız cinsel taciz” içerdiğini söyledi. Hadden tarafından taciz edildiğini iddia eden en az 245 kadın olduğunu vurguladı.

Federal dava daha az kurban içeriyordu. Hadden, kadınları federal sınırların ötesinde cinsel olarak sömürmekle ilgili dört suçtan suçlu bulundu.

Dokuz kurban, Hadden’ın 1980’lerin sonlarında Columbia Üniversitesi Irving Tıp Merkezi ve NewYork-Presbiteryen Hastanesi de dahil olmak üzere ünlü hastanelerde jinekoloji tedavileri sırasında onları nasıl taciz ettiğini anlattı. Cinsel saldırı kurbanlarının isimlerini genellikle açıklamadığımızı belirtmekte fayda var, ancak kamuoyuna duyurulanlar bu hanımlar.

Denetim sırasındaki usulsüzlük iddiaları ilk olarak 2012’de su yüzüne çıktı. Hadden, kadınların devam ettiği suçlamalarının ardından 2014 yılında devlet tarafından suçlandı. Ancak 2016’da, o zamanki Manhattan bölge savcısı Cyrus Vance Jr.’ın ofisi, Hadden’ın iki düşük seviyeli hata ve bir küçük hatayla hatalı bulunmasına izin verdi. Mutabakat Zaptı, Hadden’ın tıbbi lisansının iptal edilmesini gerektirdi, ancak hapis cezası öngörmedi ve onu eyaletin cinsel taciz kayıtlarının dışında tuttu.

gemlikajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu