Haber

Japonya ve Meksika ‘Özgür ve Açık Hint-Pasifik’ konusunda işbirliği yapacak

Japonya ve Meksika Dışişleri Bakanları, “Özgür ve Açık Hint-Pasifik” vizyonu doğrultusunda işbirliği yapma konusunda anlaştılar.

Japonya Dışişleri Bakanı Hayashi Yoshimasa, Mexico City’ye yaptığı ziyarette Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard ile yaptığı görüşmede ikili çıkarları ele aldı.

Japon hükümetinin açıklamasına göre, iki Dışişleri Bakanı uluslararası hukuka dayalı düzeni korumanın değeri konusunda anlaştılar.

Bakanlar, “Özgür ve Açık Hint-Pasifik” vizyonunu gerçekleştirmek için iki ülkenin yakın ikili işbirliği yürütmesi gerektiği konusunda anlaştılar.

Hayaşi ve Ebrard, iki ülkenin Trans-Pacific Affiliate (TPP) anlaşması kuralları ile pazar erişim standartlarını sürdüreceğini doğruladı.

Görüşmede Bakan Hayaşi, Kuzey Amerika ülkesinde faaliyet gösteren Japon şirketlerinin iş ortamının iyileştirilmesi talebinde bulunduğunu bildirdi.

Resmi Kyodo ajansına göre Meksika, Latin Amerika ülkelerine açılan birçok fabrika ile Japon şirketlerinin ticari üssü olarak tanımlanıyor.

Japon Dışişleri Bakanlığı’na göre, Meksika sonrası Japon bakan sırasıyla Ekvador, Brezilya, Arjantin ve ABD’yi ziyaret edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu