Haber

İZMİR DEPREMİNİN 3. YILINDA TATBİKAT YAPTLAR

İZMİR depreminin 3’üncü yıl dönümünde Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekipleri tarafından tatbikat gerçekleştirildi. Özellikle Bayraklı’da yıkıcı etki yaratan deprem yeniden inşa edilirken, itfaiye ekipleri yangınları söndürürken, arama kurtarma ekipleri de enkaz altında kalanları kurtardı. Ancak benzeri görülmemiş tatbikatta ekipler görevlerini başarıyla tamamladı. Etkinlikte konuşan İzmir Valisi Süleyman Elban, deprem yönetmeliği öncesindeki yapı stoğunun güvenilir olmadığını belirterek, “Yapı stokumuzu hızla depreme dayanıklı ve mevzuata uygun hale getirmemiz gerekiyor.”

30 Ekim 2020’de İzmir’in Seferihisar ilçesinde meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde çok sayıda bina yıkılıp hasar görürken,

117 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı. AFAD, acılara neden olan yıkıcı depremin 3’üncü yıl dönümünde tatbikat düzenledi. Bornova ilçesi Ümit İlçesi AFAD Eğitim ve Tatbikat Alanında düzenlenen etkinliğe İzmir Valisi Süleyman Elban, Ege Ordu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Kemal Yeni, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Osman Kılıç, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi katıldı. İKÇÜ). Rektör Prof. Dr. Saffet Köse ve İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper katıldı. Bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından depremde hayatını kaybedenler için Kur’an-ı Kerim okundu.

‘YAŞADIĞIMIZ AFETLER YETERLİ ÇALIŞMALAR YAPMADIĞIMIZI GÖSTERİYOR’

Etkinlikte konuşan İzmir Valisi Süleyman Elban, Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğuna dikkat çekerek, depremle ilgili birçok çalışma yaptığımızı ancak yaşadığımız afetler, ya gerekli çalışmaları yapamadığımızı ya da yapamadığımızı gösteriyor. Önceki yapılarımızı yaptığımız işe uygun hale getirmek.

Deprem yönetmeliği öncesi yapı stoğunun güvenilir olmadığını belirten Vali Elban, “Binanın doğru ve güvenli bir şekilde yapılması çok önemli. Deprem yönetmeliğine uygun binaların dışındaki yapı stoğu bize güven vermiyor. Yıkılan binaların yüzde 98’i deprem yönetmeliğinden önce inşa edilmişti. Yapı stoku konusunda kaygılarımız var. Hükümetimizin ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın hızlandırdığı kentsel dönüşümle ilgili bir çalışma yürütülüyor. Bu çalışma çok değerlidir. Bina stokumuzu hızlı bir şekilde depreme dayanıklı ve mevzuata uygun hale getirmek zorundayız” dedi.

‘HER KURUMUN HAZIRLIKLI VE KOORDİNE EDİLMESİ GEREKİYOR’

Vali Elban ayrıca afet sonrası arama kurtarma faaliyetlerinin önemine dikkat çekerek, arama kurtarma ekiplerinin afet bölgesine tam teçhizatlı olarak gitmesinin önemli olduğunu vurguladı. Vali Elban: Arama kurtarma çalışması başladığında orada kimsenin yükünün olmaması lazım. Bütün araç, gereç, barınma, yiyecek, içecek ve her türlü teçhizatıyla orada olması gerekiyor. Orada gömlekle bulunmanın iyi niyetin ötesinde bir anlam ifade etmediğini söyledi. Kamu kurum ve kuruluşlarının görevlerine hazır olmaları gerektiğini vurgulayan Elban, “Bir afet yaşandığında afetin sağlıklı bir şekilde yönetilebilmesi için herkesin bu konuda gerçek yönetim göstermesi ve soğukkanlı olması gerekiyor. Bundan sonra” dedi. , bu işi uzmanlarına bırakmak lazım. Çünkü iyi niyet, acele ve heyecan bu işte sonuç getirmez, kimsenin hayatını kurtarmaz. Bunları 6 Şubat depreminde çok acı yaşadık. “Her kurumun hazırlıklı olması gerekiyor.” ve koordineli olarak çalışıyoruz” dedi.

’50’DEN FAZLA ARAMA KURTARMA EKİBİMİZ VAR’

AFAD İzmir İl Müdürü Kartal Muhcı, 30 Ekim 2020’de saat 14.51’de İzmir’de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde 1’i tsunamide olmak üzere 117 vatandaşın hayatını kaybettiğini hatırlatarak, şunları söyledi: Enkazın altından 960 kişi sağ olarak çıktı. Arama kurtarma ekiplerimiz 107 kişiyi kurtardı.

O dönem ilimizde 7-8 sivil toplum kuruluşu vardı ama şu anda 50’nin üzerinde arama kurtarma ekibimiz var. Ülkemizin yüzde 95’i deprem bölgesi. İzmir’de 1 milyon 200 bin vatandaşa eğitim verildi. “Kentteki hedefimiz 100 bin arama kurtarma görevlisi yetiştirmek” dedi.

‘TEMSİLCİ YARALILAR KURTARILARAK HASTANEYE GÖNDERİLDİ’

Daha sonra 2020 yılındaki 6,6 büyüklüğündeki depremin senaryosu simüle edildi. Arama kurtarma ekipleri, depremin ardından sirenlerin çalmasıyla senaryoya göre yıkımın gerçekleştiği Bayraklı ilçesine geldi. Yıkılan ve hasar gören binalara koşan siviller, polis ekipleri tarafından bölgeden uzaklaştırıldı. İtfaiye ekipleri deprem sırasında çıkan yangını söndürdü. Arama kurtarma ekipleri yaralıları ve enkaz altında kalan hayvanları kurtardı. Arama kurtarma ekipleri yine hasarlı binaların üst katlarında bulunan yaralıları halatla sabitlenen sedyeyle tahliye etti. Arama kurtarma köpeği enkaz altında insanları aradı. Sağlık ekipleri hemen müdahale ederek hastaları en yakın hastanelere götürdü.

Program, etkinliğe katılan arama kurtarma ekiplerine sertifikalarının verilmesiyle sona erdi.

nusaybin-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu