Haber

İstanbul’da çöp kamyonu kuyruğu oluştu, temizlik işçileri tepkili

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başakşehir Katı Atık Aktarma İstasyonu’ndaki arızalar nedeniyle kilometrelerce çöp kamyonu kuyruğu oluştu. Geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan görüntülere tepki gösteren ilçe belediyelerinin temizlik görevlileri, sorunun çözülmesini istedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Avrupa yakasındaki 5 katı atık aktarma istasyonundan biri olan Başakşehir Katı Atık Aktarma İstasyonu’nda yaşanan aksaklıklar, çöp kamyonlarının kilometrelerce kuyrukta kalmasına neden oldu. İstanbul’un 17 ilçesinden katı atıklarını taşımak için buraya gelen temizlik çalışmaları için görevli şoförler, saatlerce bekletildikleri için tepki gösterdi. Mahallelerden topladıkları çöplerin bu tesislerde birleştirilerek şehrin dış mahallelerine taşınarak bertaraf edildiğini veya belediyeye bağlı İSTAÇ’a ait TIR’larla elektriğe dönüştürüldüğünü belirten temizlik görevlileri, İBB, tesisteki aksaklıklardan dolayı mağdur olduklarını ifade etti.

“ÇOK CİDDİ YAŞIYORUZ”

Bayrampaşa Belediyesi’nde görev yapan çöp kamyonu şoförü Mustafa Karaman, “Mahallelerin ve İstanbul’un çöplerini büyükşehir belediyesinin faaliyet gösterdiği yere getiriyoruz. Neden bu kadar beklediğimizi sorduğumuzda ‘Biz yapmıyoruz’ gibi cevaplar alıyoruz. ‘Kamyonumuz var’, ‘Çalışan şoförümüz yok.’ Geliyor, bugün 18.30 gibi geldim, hala bekliyorum, saat 00.00 oldu” dedi. Sultangazi Belediyesi’nde görev yapan çöp kamyonu şoförü Mustafa Uçar, ‘Bölgelerimizde 3-4 saat çalışıyoruz, 4 saat burada bekliyoruz. Dün 21.30’da geldim, 00.00’da çıktım, 02.00’de döndüm ve sabah 06.00’da yola çıkıyorum. Bölgede çalıştığımız kadar burada da sıra bekliyoruz” dedi.

“BU MÜCADELE 2 HAFTADIR YAŞANDI”

Katı atık tesisi girişindeki kuyrukta kontağı kapatarak beklemek zorunda kalan çöp kamyonu şoförü Şerafettin Şen, “2 haftadır bu sorun var, fabrikada çalıştığımız sürece burada sıra bekliyoruz. Her seferinde geldiğimiz bölge gibi.Bazen sabah 06:00’a kadar sırada bekliyoruz.00.00’de varıyoruz.Aracımızı bırakıp evimize gidebilmek için 06.00’a kadar bekliyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu