Ekonomi

Intel’in zayıf gelir görünümü, PCE verileri, Visa’nın yavaşlama tahmini: Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Yatırımcılar çip üreticisi Intel’i arıyor ( INTC ) hayal kırıklığı yaratan kazanç görünümünü ölçtüğü için yeni enflasyon verilerini bekliyor. ABD hisse senedi vadeli kontratları bu ortamda düştü. Ödeme işlemcisi Visa ( V ), kısmen Amerika Birleşik Devletleri’nin büyük bölümünde son zamanlarda yaşanan ve harcama faaliyetlerini etkileyen soğuk dönem nedeniyle, bu çeyrekte gelir artışında bir yavaşlama öngörüyor. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Bank of America’nın faaliyetlerini onayladığını duyurdu.

1. Vadeli işlemler düştü

ABD hisse senedi vadeli kontratları düştü ve bu durum hisse senetlerinde bir hafta süren yükselişin ardından olası bir gerilemenin sinyalini verdi.

Dow%0,2, S&P 500%0,2 ve Nasdaq 100Yüzde 0,6 değer kaybetti.

Wall Street’teki başlıca endeksler, ABD’nin dördüncü çeyrekteki ekonomik büyümesine ilişkin beklenenden daha güçlü tahminlerin etkisiyle dün sıçradı. Bu rakam, dünyanın en büyük ekonomisinin, faaliyetlerde keskin bir düşüşe neden olmadan enflasyonun baskılandığı bir senaryo olan “yumuşak iniş” yolunda olduğuna dair umutları artırdı.

Gösterge S&P 500Yüzde 0,5 artarak üst üste beşinci rekor kapanışını gerçekleştirirken, teknoloji yüklü Nasdaq Kompozit%0,2 ve 30 hisse Dow Jones Endüstriyel OrtalamasıYüzde 0,6 arttı.

İyimser havayı bozan elektrikli araç devi Tesla ( TSLA), satışların bu yıl “önemli ölçüde daha yavaş” bir hızda artacağı uyarısının ardından %12,1 düştü.

2. Intel hayal kırıklığı yaratıyor gelir görünümü açıkladı

Haftanın son işlem gününde havayı bozan şey Intel’in hayal kırıklığı yaratan ilk çeyrek kazanç tahminiydi.

Reuters tarafından aktarılan LSEG verilerine göre yarı iletken üreticisi, bu çeyrekte 12,2 milyar ila 13,2 milyar dolar arasında gelir elde etmeyi beklediğini söyledi. Bu beklenti Wall Street’in 14,5 milyar dolarlık tahmininin oldukça altında. Tek seferlik kalemler hariç, üç aylık kazançlar da hisse başına 0,13 dolar ile 0,33 dolarlık beklentilerin altında gerçekleşti.

Kaliforniya merkezli şirketin hisseleri ABD’de piyasa öncesi işlemlerde düştü.

İcra Konseyi Lideri Pat Gelsinger Raporlama sonrası analistlerle yaptığı görüşmede, otomobil çipi bölümü Mobileye ve programlanabilir analitik biriminde “belirli faktörlerin genel geliri etkilediğini” ve bunun da olumsuz beklentilere yol açtığını belirtti. Gelsinger, Intel’in ana işi olan kişisel bilgisayarlarda ve geleneksel sunucularda kullanılan çiplerin üretiminin de sezonluk talep baskısıyla karşı karşıya olduğunu belirtti.

Öte yandan geçtiğimiz yıl özellikle yapay zeka teknolojilerinin geliştirilmesine yapılan yoğun yatırımlar Intel’in brüt kar marjını düşürdü. Investing.com Kıdemli Analist Thomas Monteiro, “Yatırımcılar geçen yılın büyük yapay zeka yatırımlarının faturasını ödemeye başlıyor ve bu, ilerleyen kazanç sezonu için açık bir mesaj.”söz konusu.

3. Visa gelir artışında yavaşlama öngörüyor

Dünyanın en büyük ödeme işlemcisi Visa’nın hisseleri, ikinci çeyrek satış beklentilerinin düşük kalmasının ardından piyasa öncesinde düştü.

Şirket, cari dönem için net gelirde “orta-yüksek tek haneli” bir artış öngörüyor. Bu, 2023 yılının ilgili döneminde kaydedilen %11’lik artışa kıyasla bir yavaşlama anlamına geliyor.

Mali İşler Direktörü analistlerle konuşuyor Chris Suh Özellikle Ocak ayının ilk haftasında ABD’nin birçok bölgesinde yaşanan aşırı soğuk hava nedeniyle büyümenin yavaşladığını söyledi. Ancak Suh, bu olayın etkisinin muhtemelen çeyrekte “düzeleceğini” de sözlerine ekledi.

Visa, büyük ölçüde Şükran Günü ile Siber Pazartesi arasındaki alışveriş dönemindeki güçlü perakende harcamalarının etkisiyle, 31 Aralık’a kadar olan üç ayda hisse başına 2,41 dolar düzeltilmiş kazanç elde etti.

Visa’nın rakibi American Express( AXP), tüketici ürünleri grubu Colgate-Palmolive ( CL) ve nakliye şirketi Norfolk Güney( MGK) sonuçlarını bugün açıklayacak.

4. PCE verileri paylaşılacak

ABD’deki manşet ve temel fiyat artışlarının Aralık ayında aylık bazda %0,2 oranında artması bekleniyor; birçok ekonomist bunun enflasyonun Fed’in hedefine doğru düşürülmesine yardımcı olabileceğine inanıyor.

Kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksiyle ölçülen enflasyonun, geçtiğimiz ay bir önceki yıla göre yüzde 2,6 artarak Kasım ayında ulaştığı seviyeye ulaştığı tahmin ediliyor.

Gıda ve enerji gibi değişken kalemleri hariç tutan temel göstergenin de Kasım ayındaki %3,2’lik büyümeye kıyasla %3 arttığı düşünülüyor. Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olarak bilinen bu gösterge, fiyat artışlarının merkez bankasının %2 hedefine doğru yavaşlamaya devam ettiğini gösterebilir.

Enflasyondaki düşüş Amerikalıların tatil sezonunda cüzdanlarını açmalarına olanak tanımış olabilir. ABD’deki ekonomik faaliyetin üçte ikisinden fazlasını oluşturan tüketici harcamalarının geçen ay görülen %0,2’den hızlanarak %0,4 arttığı iddia ediliyor.

Dünkü güçlü gayri safi yurt içi hasıla rakamlarıyla birlikte bu veriler, Fed’in faiz oranlarını yirmi yılın en yüksek seviyelerinden düşürme potansiyeline nasıl yaklaştığını etkileyebilir. Geçen yılın sonlarında politika yapıcıların Mart ayı başlarında faiz oranlarını düşürmeleri bekleniyordu ancak yavaşlayan enflasyon ve dirençli büyüme bu iddiaların azalmasına neden oldu.

5. Ham petrol düşüşte ama haftalık dayalı olarak yükselmeye devam ediyor

Petrol fiyatları düştü ve önceki seanstaki güçlü kazanımlarının bir kısmını geri verdi, ancak ABD ekonomisinin sağlıklı büyümesi ve Çin teşviklerinin ardından haftalık bazda yükselişini sürdürüyor.

WTIVadeli işlem sözleşmeleri %1,1 düşüşle 76,49 dolara geriledi. BrentÖnceki seansta Aralık ayından bu yana en yüksek seviyesine tırmandıktan sonra %0,8 düşüşle 81,74 dolara geriledi.

ABD ekonomisinin dördüncü çeyrekte beklenenden hızlı büyüdüğünü gösteren ve dünyanın en büyük ham petrol tüketicisinin dirençli olduğuna işaret eden dün açıklanan verilerin ardından, her iki ham petrol kontratı da Ekim ayından bu yana en büyük haftalık artışlarını gerçekleştirme yolunda ilerliyor.

Öte yandan dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi olan Çin, hafta başında büyümeyi canlandırmak amacıyla banka rezervlerinde büyük kesintiye gideceğini açıklarken, Kızıldeniz’de petrol arzında aksamalar sürüyor.

6. SPK, Amerikan yatırım bankasının faaliyetlerini onayladı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 25 Ocak 2024 tarihinde 2024-6 numaralı bültenini yayımladı. Yayınlanan bu bültende SPK, Amerikan yatırım bankası BofA, faaliyetlerini onayladı. duyurdu. SPK tarafından onaylanan bu hizmetlerden ilki genel saklama hizmetidir.

SPK tarafından onaylanan bu hizmetlere göre Amerika Bankası Yatırım Bank A.Ş.’nin genel saklama hizmeti faaliyetinde bulunmak üzere izin talebinin olumlu karşılanacağına karar verildi. Genel saklama hizmeti, yetkilendirilen ve işlenen yatırım hizmetleri ve faaliyetlerinden bağımsız olarak sunulan bir saklama hizmetidir.

habersultanhani.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu