Haber

İçişleri Bakanı Soylu, belediyelerdeki soruşturmalara ilişkin basın toplantısı düzenledi: (2)

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ???????bazı belediyelerdeki işe alımlarla ilgili, “Adli sicil belgeleri e-Devlet üzerinden alınırken kamu/özel seçeneğinden özel seçeneğinin seçilmesi nedeniyle, kişilerin büyük çoğunluğuyla ilgili sadece özel şirketler için verilen adli sicil kaydının olduğu, arşiv kaydının ise bulunmadığı anlaşılmıştır.” dedi.

Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğünde düzenlediği basın toplantısında, belediyelere yönelik soruşturmalardaki tespitleri anlattı.

Belediyeye, bağlı kuruluşa ve şirketlere işçi alınırken mevzuatın emrettiği tüzel sürecin işletilmediğini, “kontrollü hile ve hüllenin” sergilendiğini tabir eden Soylu, işe alımlarda “güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yaptırılması” zorunluyken bu yapılmadan terör örgütleriyle irtibatlı ve iltisaklı şahısların işe alındığının belirlendiğini söyledi.

Soylu, ayrıyeten belediyeye, bağlı kuruluşa ve şirketlere işe alımda işe alınacakların durumunu görüşecek “Değerlendirme Komisyonu”nun oluşturulmadığını bildirdi.

Bazı belediyelerde “güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması” yaptırılan ve komitece işe alınması sakıncalı görülen şahısların yönetim tarafından olumlu kıymetlendirilerek işe alındığını kaydeden Soylu, “Adli sicil belgeleri e-Devlet üzerinden alınırken kamu/özel seçeneğinden özel seçeneğinin seçilmesi nedeniyle, kişilerin büyük çoğunluğuyla ilgili sadece özel şirketler için verilen adli sicil kaydının olduğu, arşiv kaydının ise bulunmadığı anlaşılmıştır.” dedi.

Soylu, terör örgütleriyle irtibatlı ve iltisaklı bireylerin belediye şirketleri üzerinden işe alındığının, bu bireylerin memur üzere misyon yaptığının, terör örgütleriyle temaslı yahut anayasal nizama karşı hatalardan haklarında mahkumiyet kararı bulunanların da işe alındığının belirlendiğini kaydetti.

PKK’nın sözde değer ailesi olarak adlandırdığı kişilerin de özellikle HDP’li belediyelerde işe alındığını anlatan Soylu, PKK ismine kırsal alanda silahlı faaliyet yürütenlere de iş verildiğini lisana getirdi.

Bakan Soylu, silahlı terör örgütüne üye olmak, terör örgütü propagandası yapmak, silahla yağma, silahla yaralama, resmi evrakta sahtecilik, hırsızlık, dolandırıcılık, tefecilik, cinsel taciz, göçmen kaçakçılığı üzere cürümlerden kaydı bulunanların işe alındığının tespit edildiğini belirtti.

“Terör bağlantılılar gizlilik içeren birimlerde görevlendirildi”

Terör örgütleriyle irtibatlı ve iltisaklı olduğu halde işe alınanların kapalılık içeren ünitelerde görevlendirildiğinin altını çizen Soylu, birtakım belediyelerde yürütülen idari ve isimli soruşturmalar hakkında örnekler verdi.

Mersin Büyükşehir Belediyesinde, bağlı kuruluşlar ve şirketlerde terör örgütleriyle irtibatlı ve iltisaklı bireylerin istihdam edildiği argümanına yönelik 21 Mart’ta Mülkiye ve Ticaret müfettişlerince idari soruşturma başlatıldığını anlatan Soylu, soruşturma kapsamında 54 kişinin terör örgütleriyle irtibatının ve iltisakının belirlendiğini bildirdi.

Süleyman Soylu, işe alınan 54 kişinin 30’unun direkt terör örgütleriyle iltisak ve irtibatının bulunduğunun, 24 kişinin ise birinci ve ikinci derece yakınlarının örgüt üyesi ya da iltisaklı bireyler olduğunun tespit edildiğini belirtti.

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığınca Mersin Büyükşehir Belediyesine yönelik 2 isimli soruşturma yürütüldüğünü aktaran Soylu, 2019’daki seçimlerden sonra belediyede işe girdiği anlaşılan 10 personelin gözaltına alındığını, bu kişilerden ikisinin çocuklarının PKK adına kırsalda faaliyet yürüttükleri sırada güvenlik güçlerince etkisiz hale getirildiğini kaydetti.

Soylu, 28 Eylül’de PKK propagandası yapan, örgüte eleman temin eden 18’i Mersin Büyükşehir Belediyesi personeli 20 kişinin gözaltına alındığını anımsattı.

Bakan Soylu, eski Mersin Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Bedrettin Gündeş’in PKK’ya destek sağladığının, örgüt propagandası yaptığının ve PKK’nın özel toplantılarına katıldığının belirlendiğini aktardı.

Seyhan Belediyesi’ndeki soruşturma

Seyhan Belediyesiyle ilgili tespitleri de anlatan Soylu, görevden uzaklaştırılan Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Funda Buyruk’un vazifede bulunduğu devirde de belediyeye ilişkin şirkette işe alınan 234 kişi hakkında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının istenmediğini bildirdi.

Bakan Soylu, şunları söyledi:

“Belediye Lider Yardımcısı Buyruk’un PKK’yla iltisaklı şahısları işe aldığı tespit edilmiştir. Belediye çalışanı Mahsum Uzun’un da terör örgütünce sözde değer ailesi olarak adlandırılan ailelerden olduğu ve kız kardeşi ‘Amara-Semsur’ kod adlı Çağla Uzun’un PKK terör örgütünün kırsal alanında faaliyet yürütmekteyken 2017’de etkisiz hale getirildiği tespit edilmiştir. PKK/KCK terör örgütünün sorumlusu belediye başkan yardımcısıyla irtibat kuruyor ve sistemi koordine ediyorlar.”

İzmir Büyükşehir Belediyesinde çalışan bir kişinin de PKK soruşturması kapsamında tutuklandığını, bu kişinin Irak’ın kuzeyindeki Kandil’de örgütün sözde kongresine katıldığının anlaşıldığını ifade eden Soylu, Gaziantep Şehitkamil Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesinin KCK/Türkiye masası yapılanmasında faaliyet yürüttüğünü aktardı.

Bursa’da cezaevi çalışanını taşıyan araca yönelik bombalı saldırı

Nisan ayında Bursa’da cezaevi personelini taşıyan servis aracına yönelik bombalı saldırının faillerinden Seda Baykan ve Dilek Arsu’nun yakalandığını hatırlatan Soylu, “Bu eylem, MLKP mobil hücresi tarafından gerçekleştirilmiştir.” tabirini kullandı.

Terörden arananlar listesinde turuncu kategoride yer alan ve taşınabilir hücrenin yöneticisi Cebrail Gündoğdu’nun da ekim ayında yakalandığını anımsatan Soylu, “Bu operasyon başarılı bir operasyondur. Bu operasyonla ilgili Türk Polis Teşkilatı, kılı kırk yararak, ülke içinde ve ülke dışında, bir çok alanda ortaya koyduğu takiplerle, teknik izlemelerle önemli sonuca ulaşmıştır.” dedi.

Süleyman Soylu, cezaevi personelini taşıyan servis aracına yönelik saldırının faili Cebrail Gündoğdu’ya yardım ve yataklık ettiği belirlenen 3 kişinin Ayvalık Belediyesine ilişkin şirkette çalıştığının tespit edildiğini bildirdi.

Bakan Soylu, Ataşehir Belediyesinde de 2019’dan önce işe başlatılan 16 kişinin, 2019’dan sonra işe başlatılan 13 kişinin kendisinin yahut birinci derece yakınlarının terör örgütleriyle irtibat ve iltisakının belirlendiğini kelamlarına ekledi.

(Sürecek)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu