Haber

İBB Meclisi bazı taşınmazların satışına onay verdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi, belediyeye ait bazı taşınmazların satışına onay verdi.

İBB Meclisi Haziran ayı toplantısının üçüncü oturumu, Meclis 1. Başkan Yardımcısı Zeynel Abidin Okulu başkanlığında Saraçhane’deki belediye binasında gerçekleştirildi.

Mecliste İBB’ye ait taşınmazların satışı gündeme geldi. Kurul raporları doğrultusunda Meclis, Eyüpsultan, Kadıköy, Kağıthane, Pendik, Bahçelievler, Kartal, Pendik ve Zeytinburnu’ndaki taşınmazların satışını onayladı.

Beşiktaş’ta bulunan açık otoparkın İstanbul Merkez Komutanlığına 5 yıl süreyle bedelsiz olarak tahsis edilmesi kabul edildi. Beyoğlu’nda bulunan Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nin tahsis süresinin bitimini müteakip Galata Mevlevihanesi Müze Müdürlüğü tarafından kullanılmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ücretsiz tahsisinin 5 yıl süreyle uzatılmasına karar verildi.

İstanbulkart sahiplerine kartlarında bakiye olmaması durumunda 15 liraya kadar seyahat hakkı verilmesi teklifi de kabul edildi.

“Ekrem Bey 25 yıl sonra geri dönüyor”

Meclis’te gündem dışı bir konuşma yapmak üzere söz alan AK Parti Milletvekili ve Çevre, Yenilenebilir Enerji ve İklim Değişikliği Kurulu Başkanı Sadullah Hasanoğlu, haziranın çevre ayı olduğunu hatırlattı.

İBB’nin çevreyle ilgili bir işi, başarısı, işi olmadığını belirten Hasanoğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Çevre Haftası boyunca ortalıkta bulunmadığını, İstanbul’da da bulunmadığını kaydetti.

Hasanoğlu, geçmişte İstanbul’da suyun akmadığını vurgulayarak, su sorununun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde çözüldüğünü vurguladı.

Haliç’in eskiden çok kötü durumda olduğunu ve Erdoğan’ın Haliç’i temizlediğini belirten Hasanoğlu, İmamoğlu’nun Haliç konusunda yeni bir algı oyunu yaptığını savundu.

Hasanoğlu, “İmamoğlu Haliç’te tören yapıyor ve ‘Haliç cazibe merkezi oluyor’ var. Ne zaman diyor, iki gün önce, kim, İBB Başkanı, mağlup cumhurbaşkanı adayı, gündemde kalmalı, derhâl çare nerede, Haliç’te, ‘Hadi gidelim, orada fotoğraf çekelim.’ Haliç’te yelken yarışları, kano yarışları, su sporları ilk ne zaman yapılırdı? 2000-2001’de… Ekrem Bey 25 yıl önceye dönüyor.İstanbul Önder Bodrum’da sel olacak, deprem olacak Başkan kayakta kar yağıyor Başkan Balıkçıda yangın çıkacak. Başakşehir’de 70 saat söndürülemez. Haliç’te lider. Ah, ah, ah…” ifadeleri kullanıldı.

Haliç’teki su sporları projesinin AK Parti projesi olduğunu belirten Hasanoğlu, yeni İBB yönetiminin bu projeyi 3 yıldır dondurduğunu ve çivi çakmadığını söyledi.

Parlamentodaki tartışma

Hasanoğlu’nun konuşmasının ardından CHP ve AK Parti kümeleri arasında Haliç ve diğer çevrelerle ilgili tartışma çıktı.

Tartışmanın uzaması üzerine Meclis Okulu 1. Başkan Yardımcısı, tartışmayı bitirmek için kürsüye gelen AK Parti Milletvekili Meryem Karaköse’den söze başlamasını istedi.

CHP ve UYGUN Parti kümeleri ise söz hakkı verilmediği gerekçesiyle Meclis salonunu terk etti. Karaköse’nin konuşmasının sona ermesinin ardından CHP Milletvekili Umut Şenol gündem dışı bir konuşma yapmak için kürsüye gelirken, salona CHP ve YETER Parti’den milletvekilleri de geldi. Bu kez AK Parti ve MHP milletvekilleri salonu terk etti.

Şenol konuşmasında İstanbul’daki nüfus artışı ve mülteci sorununa değindi.

afsinhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu