Teknoloji

Hindistan, Ay’a yaklaşan Chandrayaan-3 uzay aracının yakaladığı görüntüleri yayınladı.

Cumartesi günü ay yörüngesine giren Hindistan’ın uzay ajansı Chandrayaan-3 uzay aracı tarafından çekilen ilk görüntüleri yayınladı. Manzaralar, uzay aracı yaklaştıkça Ay’ın yüzeyindeki kraterlerin büyüdüğünü gösteriyor.

Chandrayaan-3’ün iniş ve keşif aracı 23 Ağustos’ta yüzeye çıkacak. Bu iniş başarılı olursa Hindistan Güney kutbuna denetimli “yumuşak iniş” yapan ilk ülke olacak.Ayrıca ABD, eski Sovyetler Birliği ve Çin’den sonra Ay’a yumuşak iniş yapan dördüncü ülke olacak.

Yaklaşık 10 gün boyunca Dünya’nın yörüngesinde döndükten sonra, uzay aracı geçen Salı günü translunar yörüngeye fırlatıldı ve Cumartesi günü başarıyla Ay yörüngesine indi.

Hindistan Uzay Araştırma Ajansı (Isro) tüm denetimlerin Chandrayaan-3’ün “sağlıklı” olduğunu gösterdiğini söyledi. Dahası, ” Isro, arka arkaya üçüncü kez bir uzay aracını ay yörüngesine başarıyla yerleştirdi.” ayrıca işaretlenir.

Bilim adamları, Hindistan’ın Ay keşif programının üçüncüsü olan Chandrayaan-3’ün önceki Ay görevlerinin başarısının üzerine inşa edilmesinin beklendiğini söylüyor. Yeni başarının haberi, ülkenin 2008’de Ay’ın yüzeyinde su moleküllerinin varlığını keşfeden ve Ay’ın gün boyunca bir atmosferi olduğunu tespit eden ilk Ay görevinden 13 yıl sonra geldi.

Bir yörünge aracı, bir iniş aracı ve bir keşif aracından oluşan Chandrayaan-2, Temmuz 2019’da fırlatıldı, ancak yalnızca kısmen başarılı oldu. Yörünge aracı bugün bile Ay’ın yörüngesinde dolaşmaya ve incelemeye devam ediyor, ancak iniş aracı yumuşak bir iniş yapamadı ve iniş sırasında düştü. isro yöneticisi Sreedhara Panicker SomanathHindistan uzay ajansının kazadan elde edilen bilgileri dikkatle incelediğini ve 3 bin 900 kg ağırlığındaki ve 6.1 milyar rupiye (75 milyon dolar) mal olan Chandrayaan-3’teki aksaklıkları gidermek için simülasyon çalışmaları yürüttüğünü söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu