Haber

G7 liderlerinden Ukrayna açıklaması

– G7 başkanlarından Ukrayna açıklaması

Liderler Moskova’ya yönelik yaptırımları artırma kararı aldı

HİROSİMA – Japonya’da düzenlenen G7 zirvesinde liderler, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal girişimini kınayan bir açıklamayla Moskova’ya yönelik ekonomik yaptırımları artırma kararı aldı.

Japonya’nın dönem başkanlığında ülkenin Hiroşima kentinde bugün başlayan 3 günlük G7 Başkanlar Zirvesi’nin ilk gününde G7 liderleri tarafından ortak Ukrayna açıklaması yayınlandı. ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile AB Komisyonu Başkanı Ursula von der’in katılımıyla Yuvarlak Masa Toplantısı Leyen. Görüşmenin ardından imzalanan açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi “şiddetle” kınandı. Rusya’nın 15 aydır sürdürdüğü saldırganlığının binlerce cana mal olduğunu, Ukrayna halkına büyük acılar yaşattığını ve savunmasız birçok insanın gıda ve enerjiye erişimini tehlikeye attığını belirten açıklamada, “Ukrayna’daki dayanağımız devam edecek. adım atmayacak.” Ortak açıklamada, “Bugün, Rusya’nın egemen Ukrayna devletine yönelik yasadışı saldırısının başarısız olmasını sağlamak ve Ukrayna halkının uluslararası hukuka saygıya dayalı adil bir barış arayışında desteklenmesi için yeni adımlar atıyoruz.” Rusya ve destekçilerine daha fazla yaptırım kararı aldı. .

Rusya’ya Ukrayna’dan çekilme çağrısı

Rusya’nın enerjiyi G7 ülkeleri de dahil olmak üzere dünyaya karşı bir silah olarak kullanmaması için çabaların artırılacağını belirten liderler, Moskova’yı Ukrayna’nın uluslararası kabul görmüş topraklarından “derhal, tamamen ve koşulsuz olarak” asker ve askeri mühimmatını çekmeye çağırdı. Rusya’nın nükleer silah kullanımına yaklaşımı ve Belarus’ta nükleer silah konuşlandırma niyeti “tehlikeli ve kabul edilemez” olarak nitelendirilirken, açıklamada G7 ülkelerinin Ukrayna’ya güvenlik desteğini sürdürme taahhüdü verdiği ve bu desteği Ukrayna’nın beklentilerine göre şekillendirme konusunda mutabık kaldığı vurgulandı. ihtiyaçlar. .

Yaptırımlar devam edecek

Açıklamada, Rusya’nın hukuka aykırı saldırganlığını sürdürmesini önlemek amacıyla eşgüdümlü yaptırımlara devam edileceği belirtilirken, endüstriyel makineler dahil teknolojik cihazlara yönelik ihracat kısıtlamaları, teknolojik cihazlara yönelik ticaret kısıtlamaları gibi yeni tedbirlerin hayata geçirileceği belirtildi. imalat, inşaat ve ulaşım gibi kilit sektörler. Rusya’nın elektrik gelirlerini kısmaya yönelik adımların sürdürüleceği vurgulanan açıklamada, “Ukrayna’nın uzun vadeli yeniden inşasının bedelini Rusya’nın ödemesi için çabalarımızı sürdüreceğiz.”

adakliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu