Ekonomi

Fed’in Mart senaryosuna karşı piyasadan korunma hamlesi

Yılın tamamına ilişkin faiz indirimi beklentileri azalsa da bazı piyasa traderları Mart ayında faiz oranlarına karşı kendilerini korumaya almaya başladı.

Geçtiğimiz Cuma günü beklenenden düşük gelen üretici fiyatları enflasyonu verilerinin ardından SOFR bağlantılı opsiyon sözleşmelerine olan ilgi artarken, bazı yatırımcıların 50 baz puanlık faiz indirimine karşı kendilerini korumaya aldıkları görüldü.

Opsiyon piyasasındaki hareketlilik Salı günü de devam etti. Fed’in Mart ayındaki 25 baz puanlık devasa faiz indirimine karşı korunmak için yatırımcılar SOFR opsiyon sözleşmelerine yöneldi.

Cuma günü faiz swaplarında Mart ayı için 0,19 puanlık faiz indirimi fiyatlanırken, Waller’in açıklamalarının ardından bu fiyatlama 0,15 puana geriledi.

Fed üyesinden ‘dikkatli’ faiz indirimi açıklaması

Fed üyesi Christopher Waller, ABD’de enflasyonun düşmeye devam etmesi halinde faiz oranlarını “dikkatli bir şekilde” indirebileceklerini belirtti.

Salı günü Brookings Enstitüsü tarafından düzenlenen bir etkinlikte konuşan Waller, “Enflasyon yeniden yükselmediği veya yüksek kaldığı sürece FOMC’nin bu yıl faiz oranlarını düşürebileceğini düşünüyorum.” dedi.

Waller, “Faiz indirimlerine başlama zamanı geldiğinde FOMC’nin faiz oranlarını sistemli ve dikkatli bir şekilde düşürebileceğini ve düşürmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi. Böylelikle Fed üyelerinin 2024 yılı için ortalama 75 baz puanlık faiz indirimi beklentisinin ardından en detaylı faiz indirimi yorumunu Waller yaptı.

Waller faiz indirimlerine açık olduğunu belirtmesine rağmen “temkinli” kelimesini vurgulayan piyasalar bu yıl altı faiz indirimi beklentisini daha az olası olarak fiyatladı.

haber-narman.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu