Haber

Burdur’da bir mahallede yaşayan gönüllüler, 25 afetzede ailesini ağırlıyor.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden etkilenen Burdur’un Emek Mahallesi’nde oturan 19 istekli, depremzede 25 aileyi konutlara yerleştirdi.

11 ili etkisi altına alan ve “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerin ardından yardım için bir araya gelen 19 Emek Mahallesi sakinleri, mahalledeki bir depoda depremzedeler için malzeme toplamaya başladı. Gönüllüler, sosyal medya aracılığıyla hayırseverleri boş evlerle ve 25 afetzedenin aileleriyle buluşturdu.

Depremzedelerin ailelerini bu evlere yerleştiren gönüllüler, evlerin mobilyalarının temininde de yardımcı oldu. Mahalle sakinlerinin başlattığı örnek dayanışma hareketini duyan Burdur Vali Yardımcısı Ahmet Mailoğlu, Vali Yardımcısı Bahri Gökalp ile birlikte gönüllüleri ziyaret ederek hediyeler takdim etti.

“Sizi onur konuğu olarak kabul ediyoruz”

Mailoğlu, Hatay’ın Defne ilçesinde görev yapan Burdur Valisi Ali Arslantaş’ın selamlarını mahalle sakinlerine iletti.

Gönüllülerle gurur duyduğunu ve dernekleşme yolundaki çabalarına destek vereceklerini belirten Mailoğlu, şöyle konuştu:

“İlimizde 7 bin 500’den fazla misafirimiz var. Onlara yardım etmeye devam edeceğiz. Zorluklara birlikte göğüs gereceğiz. İnşallah evlerimiz yapılır da sizleri memleketlerinize uğurlarız. Sizleri onur konuğu olarak ağırlıyoruz. Bunları Allah’ın bizlere birer hediyesi olarak kabul ediyoruz. Değerli Burdur halkına da teşekkür ediyorum.” yaparız.”

“Biz Osmanlı torunlarıyız, bu bize yakışır”

Mahalle sakinlerinin “anne” dediği Özgül Yıldız, depremden çok etkilendiklerini ve mahalleli olarak bir şeyler yapmaya karar verdiklerini söyledi.

Bu süreçte bir vatandaş olarak devletin yaralarını sarmaya başladıklarını belirten Yıldız, bir günde 3 depremzede ailesini evlere yerleştirdikten sonra çalışmalarını hızlandırdıklarını söyledi.

“Biz Osmanlı torunlarıyız, bu bize yakışır” diyen Yıldız, karınca gibi yaralara merhem olmaya çalıştıklarını söyledi.

Ev hanımı ve iki çocuk annesi Şule Büyük, sosyal medya üzerinden evlerin temizliğini ve eşya teminini organize ettiklerini vurgulayarak, “Bir yıl, 6 ay, 3 aydır kira alamayacak hayırseverler var” dedi. söz konusu.

“Büyük bir felaket yaşadık ama insanlıkta kazandık”

Hataylı depremzede Özlem Çakmak, Burdurluların kendilerini kucakladığını ifade ederek, “Bizi bir gülümsemeye, gülen iki göze ihtiyacımız vardı. Bize gönüllerini ve kapılarını açan halkımıza teşekkür ediyorum. ” dedi.

Malatyalı sınıf öğretmeni ve afetzede Nihat Kaya da çocukluğunu Malatya’da Burdur’da gördüğüne dikkat çekerek, “Buraya hiç yabancılık çekmedim. 24 saat ne gerekiyorsa koştular. Kaybımız büyük oldu. , Büyük bir felaket yaşadık ama insanlıkta kazandık. Yalnız değiliz.” dedi.

gulnarajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu