Ekonomi

Brent petrol 85,36 dolardan işlem görüyor

Dün 84,10 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 83,89 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.30 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 1,75 artarak 85,36 dolar oldu. Birebir dakikalarda Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 78,36 dolardan alıcı buldu.

Petrol fiyatları, Çin’de “sıfır Kovid-19” politikasına karşı ülke genelindeki protestoların etkisiyle dün 11 ayın en düşük seviyesini gördü.

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin merkezi Urumçi’de karantina altında olduğu tez edilen apartmanda çıkan yangında 10 kişinin hayatını kaybetmesinin akabinde ülke geneline yayılan protestolar devam ediyor.

Gösteriler ekonomik aktiviteye ait kaygıları beraberinde getirirken, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı ülkede talep belirsizliğine yol açarak petrol fiyatlarında sert düşüşe neden olmuştu.

Öte yandan, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı kimi üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinin daha fazla üretim kesintisine gideceğine ait beklentilerle fiyatlar bugün tekrar yükselişe geçti.

OPEC+ kümesi, piyasa şartlarını kıymetlendirmek ve üretim ölçüsünü görüşmek üzere 4 Aralık’ta bir ortaya gelecek. Küme, ekim ayındaki son toplantısında günlük petrol üretimini kasım ayından itibaren 2 milyon varil azaltma kararı almıştı.

Suudi Arabistan Güç Bakanı Abdulaziz bin Selman geçen hafta yaptığı açıklamada, arz talep dinamikleri gerektirdiğinde daha fazla kesinti yapmaya hazır olduklarını belirtmişti.

Brent petrolde teknik olarak 86,13 ile 86,84 dolar aralığının direnç, 85,42 ile 84,71 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği söz ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu