Ekonomi

Borsa kapatıldı! İşlemler durduruldu

Borsa İstanbul’dan Endeks Bağlantılı Devre Kesici Sistemi’nin devreye alınmasına ilişkin yapılan açıklama Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Saat 16.49.54 itibarıyla Pay Piyasası’ndaki tüm işlem kuyruklarında, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) Pay ve Hisse Senedi Endeksleri ile Borçlanma Araçları’nda endekse ilişkin devre kesici tetiklenerek işlemler gerçekleştirildi. Piyasa (BAP) Hisse Senedi Repo Piyasası süresiz olarak durdurulmuştur.

Pay Piyasasında sürekli işlem yöntemi uygulanan hisse senedi, gayrimenkul yatırım fonları, girişim sermayesi yatırım fonları, gayrimenkul sertifikaları ve emtia sertifikaları için tek fiyat emir tahsilatı 17.09:54’te, eşleştirme ise 17.14:54’te gerçekleştirilecek, 17.19:54’ten itibaren işlemler başlayacaktır. Süreç her zaman kaldığı yerden devam edecektir. Pay Piyasasında tek fiyat işlem yöntemi uygulanan paylar için tek fiyat emir tahsilatı saat 17.09:54’te yapılacak olup, seans 17.19:54’ten itibaren kaldığı yerden devam edecektir. “Geriye kalan ana piyasa satırlarındaki varantlar, sertifikalar, ETF’ler, yeni pay alım hakkı kuponları ve yeni pay alım haklarındaki işlemler 17.19.54’ten itibaren her zaman kaldığı yerden devam edecektir.”

Açıklamada, VİOP’ta yer alan Hisse Senedi ve Hisse Endekslerine dayalı sözleşmelerle BAP Hisse Repo Pazarı’nda süreçlerin saat 17.19:54’te yeniden başlayacağı belirtildi. Kayıpların oluşmasıyla tetiklenir ve yatırımcıların panik süreçlerinden kaynaklanan kayıplarını en aza indirmek için kullanılır.​​​​

haberkaynasli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu