Haber

Bayburt’taki çığ felaketinde hayatını kaybedenler anıldı

Bayburt’un Üzengili köyünde 18 Ocak 1993’te meydana gelen çığ felaketinde hayatını kaybeden 59 kişi anıldı.

Üzengili Köy Derneği tarafından düzenlenen anma programında, olayda hayatını kaybedenlerin mezarları başında Kur’an-ı Kerim okundu ve İl Müftü Yardımcısı Abdullah Aksoy tarafından dualar edildi.

Vali Mustafa Eldivan burada yaptığı konuşmada, 31 yıl önce yaşanan çığ felaketinde 59 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Felaket yılında hayatını kaybedenleri anmak ve dua etmek için bir araya geldiklerini belirten Eldivan, “Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Felaket sonucu bir aksilik yaşanmaması için elimizden geleni yapacağız. Bu tür doğal afetler.” söz konusu.

Bölgenin coğrafi konumundan dolayı bu tür felaketlerle her zaman karşılaşılabileceğine dikkat çeken Eldivan, şöyle konuştu:

“Ülkemizin coğrafyası gereği zaman zaman deprem, çığ gibi afetler meydana geliyor. Bu çığ durumu her zaman öngörülebilir olmuyor, yokuşlar ve patikalar olduğu zaman yağış miktarına bağlı olarak da bu risk ortaya çıkıyor. Artık insanlar Bu tür felaketleri en aza indirmemiz gerekiyor.”Bu güçle neler yapılabileceğini değerlendiriyoruz. Artık köyümüzde yazın güzelliklerinin kışın da yaşanmasını temenni ediyorum.”

Köy muhtarı İhsan Aktürk de aradan uzun yıllar geçmesine rağmen olayda hayatını kaybedenleri unutmadıklarını belirterek, böyle bir günde kendilerini yalnız bırakmayan herkese teşekkür etti.

Felaketi yaşayanlardan 73 yaşındaki Müslüm Karaaslan ise çığ sonucu köydeki evlerin kar altında kaldığını, kendi çabalarıyla 10 kişiyi kurtardığını söyledi.

Bayburt Belediye Başkanı Karar Pekmezci, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Memnun Türkmen, AFAD İl Müdürü Adil Arslan, Kültür ve Turizm İl Müdürü Bekir Kurtoğlu, İl Genel Meclis Başkanı Bülent Yardımcı, İl Özel İdare Genel Sekreteri Hayrettin Koçyiğit ve köy sakinleri katıldı.

mengen-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu