Haber

Bakan Karaismailoğlu, deprem bölgesindeki çalışmaları anlattı

Bakan Karaismailoğlu, deprem bölgesindeki çalışmaları anlattı

ADIYAMAN – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, depremde hasar gören Adıyaman’da vatandaşlarla toplantıya gelerek, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Adıyaman Altınşehir K-1 Konteyner Kent’e gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, burada vatandaşlarla sohbet etti. Bakan Karaismailoğlu yaptığı basın açıklamasında, devlet ve milletin omuz omuza olduğunu belirterek, “6 Şubat sabahından bu yana tüm meslektaşlarımızla afet bölgesindeyiz, depremzedelerimizin yanındayız. her şeye katlanarak insanımızı bir an bile yalnız bırakmadık.Çıkardık, acil gıda ihtiyacını sağladık.Akabinde hızla acil temizlik ve hijyen konularında çalışmalarımızı yürüttük ve takibini yaptık.Yüzde 99 taramasını tamamladık. Yıkım ve moloz kaldırma çalışmalarına hızla devam ediyoruz.Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını anında karşılamak için kurduğumuz saha tarama sistemi devreye giriyor.Bu sayede ihtiyaçları tespit ediyor, ne ölçüde karşılandığını görüyoruz ve desteğimizi gerekli yerlere sürdürmekteyiz.Ailelerimizin, çocuklarımızın ve dezavantajlı gruplarımızın eğitimden sağlığa ihtiyaçları ne ise, saha tarama sistemimizden aldığımız veriler ışığında gidermekteyiz. gerek arama kurtarma, acil tahliye, enkaz kaldırma, gerekse depremden etkilenen tüm bölgede çadır, konteyner kent gibi kesintili toplu yaşam alanlarının kurulmasına yönelik tüm çalışmaları AFAD koordinasyonunda yürütmeye gayret ettik.

“Vatandaşlarımızı konteynerlere yerleştirmeye başladık”

Felaketin izlerini silmek için var güçleriyle çalıştıklarını anlatan Karaismailoğlu, “AFAD koordinasyonunda deprem bölgelerinde 35 bin 250’si arama kurtarma uzmanı olmak üzere 271 binden fazla işçi çalıştı. işçi sayısı 226 binin üzerinde.Şu ana kadar 632 bin 538 afetzede deprem nedeniyle tahliye edildi.Vatandaşlarımızı konteynerlere yerleştirmeye başladık.Şu an için öncelikli konu barınma ve ısınma.Bu konuları eksiksiz sağlamaya çalışıyoruz. • Kış kurallarına uygun çadır ve konteynırlar temin ediyoruz ve “Yaşam alanları kuruyoruz. Çadırlar ilk etapta acil ihtiyaca yönelik olup orta formüllüdür. Asıl amacımız şu anda bulunduğumuz konteyner kentleri büyüterek arkamdan da görebileceğiniz gibi herkesi buraya getirmek ve kalıcı konutları yapılana kadar afetzedelerimize daha sistemli bir yaşam sunmaktır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu