Ekonomi

Amazon’un AWS birimi, AMD’nin yeni yapay zeka çipini değerlendiriyor

Salı günü Reuters tarafından bildirildiği üzere AmazonAmazon Web Services’in (AWS) bulut bölümü, gelişmiş mikro cihazlarEn son yapay zeka çiplerini kullanmayı düşünüyor.

Bir AWS yöneticisine göre, dünyanın en büyük bulut bilişim şirketi, AMD’nin şu anda rekabet halinde olduğu bir teknoloji olan AMD’nin en son yapay zeka teknolojisini değerlendiriyor. NVIDIA Şirketihakim olduğu pazara girişini potansiyel olarak artırmaktadır.

Şu anda hiçbir şirket resmi bir açıklama yapmadı, ancak AWS’nin elastik bilgi işlem bulutu Başkan Yardımcısı Dave Browngörüşmelerin devam ettiğini doğruladı:

AMD kısa süre önce, şirketin AI stratejisini özetlediği ve en son AI ürünlerini tanıttığı bir etkinlik düzenledi. Şirket, “kağıt üzerinde” Nvidia’nın mevcut en uygun fiyatlı tekliflerinden daha iyi performans gösteren, ancak parça için büyük bir rastgele müşteri belirtmeyen AI çipinin özelliklerini açıkladı ve yatırımcıları belirsizliğe bıraktı.

AMD hisseleri, duyurunun ardından Çarşamba günü piyasa öncesi dönemde yaklaşık %1,7 yükseldi ve yılbaşından bugüne kadar %94’ün üzerinde bir kazanç bildirdi.

Yine de, bu etkileyici performans, rakip Nvidia’ya kıyasla sönük kalıyor – hisse senedi, yapay zeka ile ilişkili “canavar” gelir beklentisi artışının etkisiyle yılın başından bu yana %187 arttı ve son birkaç hafta içinde %35 arttı.

haberkagithane.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu