Haber

Adıyaman’da iki polisin öldüğü olayın perde arkası: Savcı uyardı, iki komiser silahını almak isteyince ateş etti

İZMİR – Adıyaman Altınşehir Şehit Ahmet Yıldırım Polis Merkezi’nde 27 Nisan akşamı polis memuru S.U.Ş., Polis Merkezi Amiri Kamuran Üçgül (46) ve Asayiş Şube Müdürlüğü Ekipler Amiri Gökhan Özbek’e ateş açtı. Ambulansla hastaneye sevk edilen Üçgül ve Özbek, yaşamını yitirdi. İki polisin cenazesi Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin morguna kaldırılırken, S.U.Ş ise gözaltına alındı. Valilik tarafından yapılan açıklamaya göre ise olaya ilişkin başlatılan idari ve adli tahkikat sürüyor.

Emniyet Sen Başkanı Faruk Sezer, olayla ilgili kendisine ulaşan bilgileri paylaştı.

‘SAVCI DURUMUNU İYİ GÖRMÜYOR’

“Olayın içinde iki meslektaşımızın kanı var ve bu nedenle şu anda bir yorum yapmayı doğru bulmuyorum. Ölüm varken ‘bu olayın sebebi şu sorundur, bu sorundur’ diye tartışmak hem ölenlere saygısızlık olur hem de etik olmaz” diyen Sezer, daha önce de bu tarz olayların yaşandığını hatırlattı.

Olayın detaylarına ilişkin kendisine ulaşan bilgileri aktaran Sezer, şöyle devam etti;

“Bu memur yani S.U.Ş daha önce ilçede görevliymiş. İlçeden ile geliyor ve asayiş ekiplerine veriliyor. Resmi asayiş ekiplerindeyken de karakola gönderiliyor. Karakolda da noktaya veriliyor. Noktada görev yaptığı sırada savcılığa gidiyor ve dolandırıldığı yönünde şikayette bulunuyor. Ancak konuşmasındaki tavır ve hali savcının hoşuna gitmiyor. Savcı ‘Yukarı çık, biraz bekle’ diyor. Savcı aslında şüphelendiği için yukarı gönderiyor. Polis çağıracak ve S.U.Ş’nin silahını aldıracak. Çünkü savcı söz konusu memurun durumunu olumlu görmüyor. Ancak bu polis beklemek yerine çıkıp gidiyor. Savcı polisin gittiğini görünce de müdürü arıyor ve ‘Bu personel geldi durumu iyi değil kendisine, çevresine zarar verebilir diye gözlemledim’ diye bilgi veriyor.”

‘SİLAHINI İSTEMİŞLER’

Savcının telefonu üzerine karakol amirinin S.U.Ş’yi silahını almak üzere çağırdığını aktaran Sezer, “Karakol amirinin yetkisi var ve silahını alabilir. Karakol amiri savcının söylemi üzerine S.U.Ş’yi arayarak karakola çağırıyor. Ancak karakol amiri S.U.Ş’yi tanımadığı için daha önce görev yaptığı ekiplerdeki komiseri de yanına çağırıyor. S.U.Ş. ile konuşuyorlar ve silahını istiyorlar. S.U.Ş de ‘silahımı vereceğime öldürürüm’ mantığı ile ateş ediyor. Başkomiserin anında öldüğü söyleniyor. Komiser de hastanede hayatını kaybediyor” dedi.

habergoynuk.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu