Ekonomi

ABD ve Çin yetkilileri yaptırımlar ve güvenlik konularını görüştü

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kurt Campbell ve Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Jon Finer’in de aralarında bulunduğu üst düzey ABD’li yetkililer Perşembe günü Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Ma Zhaoxu ile görüştü. Washington’daki bu görüşme, Çin’in Ukrayna’da devam eden çatışmalarda Rusya’ya verdiği düşünülen desteğe ilişkin gerginliğin arttığı bir dönemde gerçekleşti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, ABD-Çin ilişkilerinin rekabetçi yönlerini sorumlu bir şekilde yönetmeye yönelik daha geniş bir diplomatik çabanın parçası olarak bu etkileşimlerin önemini vurguladı. Patel, G7 üyeleri, AB ve NATO ülkeleri de dâhil olmak üzere ABD ve müttefiklerinin, Çin’in hem Ukrayna hem de Avrupa’nın güvenliğini tehlikeye attığına inandıkları Ukrayna savaşına ilişkin tutumundan duydukları endişe konusunda birleştiklerini belirtti.

Patel olası yaptırımları detaylandırmaktan kaçınırken, Çin’in Rusya’nın savunma sektörünü desteklemeye devam etmesi halinde ABD’nin daha ileri adımlar atmaya hazır olduğunu belirtti. Görüşmelerde ayrıca uyuşturucu ile mücadele, Tayvan Boğazındaki durum, Ukrayna savaşının kendisi ve Kore Yarımadasındaki nükleer silahsızlanma çabaları gibi bir dizi önemli konu ele alındı.

Çarşamba günü Brüksel’e bir ziyaret gerçekleştiren Campbell, Avrupa ve NATO ülkelerini Avrupa’da istikrarı bozucu olarak görülen eylemler konusunda Çin’e kolektif kaygılarını ifade etmeye çağırdı.

Biden yönetimi, Çin’in Rusya’ya verdiği desteği dile getirerek, Rusya’nın Batı yaptırımlarından kaçmasına yardımcı olan finans kuruluşlarına karşı olası yaptırımlar konusunda uyarıda bulundu. Aralık ayında yayınlanan bir icra emri, potansiyel cezalandırıcı önlemler için zemin hazırladı.

Campbell, Çin’in liderliği tarafından onaylanan desteğinin, Rusya’nın füze sistemleri ve savaş alanı operasyonları için izleme teknolojisi de dahil olmak üzere askeri yeteneklerini yenilemesine yardımcı olduğuna dikkat çekti.

ABD’nin bu tutumuna karşılık olarak Çin’in Washington Büyükelçiliği Rusya ile ticari ilişkilerini savunarak Dünya Ticaret Örgütü kurallarına ve piyasa ilkelerine uyduklarını belirtti.

Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo bugün Berlin’de yapacağı bir konuşmada Rusya’nın yaptırımları delmesi konusunu ele alacak. Adeyemo ayrıca ABD’nin Çin’in rolü konusundaki tutumunun altını çizen Aralık ayındaki kararnameyi de tartışacak.

Daha önce Nisan ayında ABD’li bir yetkili bazı Çin bankalarına yönelik yaptırımlar konusunda ön görüşmelerin yapıldığını ancak somut planların harekete geçirilmediğini açıklamıştı. Devam eden bu diyalog, uluslararası ilişkilerin karmaşık ve gelişen doğasını ve Ukrayna’daki duruma verilen küresel tepkiyi yansıtmaktadır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

cayirli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu