Ekonomi

AB, Ukrayna’nın tahıl ihracatı için alternatif koridorları değerlendiriyor

Avrupa Birliği (AB) yönetimi, Karadeniz tahıl anlaşmasının durdurulmasının ardından Ukrayna’nın ürettiği tahılın dünya pazarlarına ihracatı için tüm koridorları değerlendirdiğini bildirdi.

AB Komisyonu sözcüsü Adalbert Jahnz, Ukrayna tahılının ihracatıyla ilgili soruyu yanıtlarken, Litvanyalı bakanlardan, Baltık ülkelerindeki limanlardan Ukrayna tahılını dünyaya gönderme önerisinin yer aldığı bir mektup aldıklarını doğruladı.

Litvanya’nın mektubuna en kısa sürede yanıt vereceklerini belirten Jahnz, AB’nin Karadeniz dışındaki tahıl ihracatı için karadan oluşturulan ve “dayanışma yolları” denen sınırlar olduğunu hatırlattı.

Sözcü Jahnz, “Bu dayanışma yollarının hepsi önemli. AB Komisyonu bu hatları geliştirmek için çalışıyor. Baltık koridoru da çok önemli bir hat. Onun üzerinde de çalışacağız” dedi. söz konusu.

Üç Litvanyalı bakanın AB Konseyi’ne gönderdiği mektupta, Baltık ülkelerindeki limanların Ukrayna’nın tahıl ürünlerini nakletmek için alternatif ve güvenilir bir yol olabileceği belirtildi.

Mektupta, Baltık ülkelerindeki limanların yılda 25 milyon ton tahılın pazarlara gönderilmesine izin verebileceği belirtildi.

Öte yandan AB ülkelerinin Ukrayna’ya komşu olan Polonya, Macaristan, Slovakya, Romanya ve Bulgaristan, kendi çiftçilerinin ürettiği tahılın fiyatının düşmesinden korkarak Haziran ayında AB’den Ukrayna tahılına kısıtlama getirilmesine izin vermesini istedi. AB Komisyonu bu kısıtlama talebine Eylül ayına kadar izin verdi.

Geçen hafta 5 AB üyesi ülke ithalat yasağının yıl sonuna kadar uzatılmasını talep etmişti.

Ukrayna ise AB Komisyonu’ndan “tahıl koridorları” kurmasını istiyor. Ukrayna’nın bu yöndeki talebini geçtiğimiz günlerde AB Konseyi’ne ilettiği bildirildi.

AB Konseyi Sözcüsü Miriam Garcia Ferrer, Ukrayna’nın talebini aldıklarını belirterek, buna bazı tahıl nakliye şirketlerinin uğradığı zararın tazmininin de dahil olduğunu söyledi.

“Bu konuları değerlendiriyoruz. Uygun bir zamanda yanıt vereceğiz.” Ferrer, Ukrayna’nın yanı sıra Ukrayna’nın komşuları ve Moldova ile kurdukları koordinasyon platformunda en son dün konuyu görüştüklerini ve çözüm bulmak için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla BM, Rusya, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen törenle Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı imzaladı.

Kremlin geçen hafta, süresi dolan Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın fiili olarak sona erdiğini, anlaşmanın Rusya ile ilgili kısmının yerine getirilmediğini, ilgili kurallar uygulandığında Rusya’nın tahıl anlaşmasına geri döneceğini duyurmuştu.

alacakaya-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu