Ekonomi

AB tarifeleri elektrikli araç fiyatlarının artırılmasını gündeme getirdi

Avrupa Birliği bugün Çin yapımı elektrikli araçlara (EV) ek vergiler uygularken, Tesla tarifelere karşı koymak için fiyatları artırmayı planladığını açıkladı. Çinli markalar MG ve NIO da yılın ilerleyen dönemlerinde Avrupa’da fiyat artışına gitmeyi düşünüyor.

Şirkete yakın kaynaklara göre, mevcut %10’luk tarifeye ek olarak %17,4’lük bir tarife ile karşı karşıya olan BYD, fiyat ayarlamaları konusunda henüz karar vermedi. Geçici vergiler yürürlüğe girdikten sonra bir karar alınacağını belirttiler.

Bir başka Çinli otomobil üreticisi olan CHERY AUTO, tarifelerin etkisini yerel üretim yoluyla hafifletmeye çalışıyor. Şirketin başkan yardımcısı Charlie Zhang, İspanyol EV Motors ile Barselona merkezli ortak girişimlerinde elektrikli araç üretiminin yıl sonuna kadar başlamasının beklendiğini belirtti. Ancak Zhang, bu tesisin şirketin Avrupa’daki orta ve uzun vadeli üretim hedeflerini karşılamayacağını ve ikinci bir tesisin düşünüldüğünü kabul etti.

Fransa’daki bir şirket sözcüsüne göre, Çinli SAIC Motor tarafından üretilen MG, özellikle MG4 modelinde Kasım ayına kadar ani fiyat artışlarından kaçınmak için yeterli stoğa sahip. MG’nin İtalya ülke müdürü Andrea Bartolomeo, İtalya’daki fiyatlandırmayı değiştirmek için mevcut bir plan olmadığını doğruladı. SAIC Motor’un elektrikli araçları %37,6’lık bir AB tarifesine tabi.

20,8’lik bir tarife ile karşı karşıya olan NIO, ön tarifeler nedeniyle Avrupa otomobil fiyatlarını ayarlayabilir ve önlemler Kasım ayında nihai hale gelmeden önce konuyu AB ile çözmeyi hedefliyor.

Çinli Geely’nin sahibi olduğu İsveçli otomobil üreticisi Polestar (NASDAQ:PSNY), ilk çeyrekte faaliyet zararı bildirdi ve tarifeler ve fiyatlandırma baskılarıyla başa çıkmak için “hafifletici önlemler” araştırıyor. Bir sözcü, bu önlemlerin tedarik zinciri maliyetlerini azaltmayı içerdiğini ancak daha fazla işten çıkarmayı içermeyeceğini söyledi.

SAIC MOTOR, tarife soruşturması sırasında bazı bilgi ve karşı argümanlarının göz ardı edildiğini iddia ederek Avrupa Komisyonu’ndan duruşma talep etme niyetini açıkladı.

Tesla, yeni tarifelerden kaynaklanan daha yüksek maliyetleri telafi etmek için Model 3’ün Avrupa’daki fiyatını artırmayı planlıyor.

InvestingPro İçgörüleri

Tesla’nın yakın zamanda Avrupa’da fiyatları yükselteceğini açıklamasının ışığında, yatırımcılar şirketin mali sağlığını ve hisse senedi performansını yakından takip ediyor. InvestingPro verilerine göre Tesla, otomobil sektöründeki baskın konumunu yansıtan 785,79 milyar USD’lik önemli bir piyasa değerine sahip. Fiyatlandırma stratejisini etkileyebilecek yeni gümrük vergileriyle karşı karşıya olmasına rağmen Tesla’nın bilançosunda borçtan çok nakit bulunuyor ve bu da InvestingPro ‘nun yasal zorluklar karşısında finansal dayanıklılığa işaret eden bir ipucu.

Buna ek olarak, Tesla’nın hisseleri geçtiğimiz hafta %24,51’lik bir artışla önemli bir getiri elde etti; bu da güçlü yatırımcı güvenine veya belirli piyasa olaylarına verilen bir tepkiye işaret ediyor olabilir. Şirketin fiyat/kazanç (F/K) oranı 57,2 seviyesinde olup, özellikle yakın vadeli kazanç büyümesi göz önünde bulundurulduğunda piyasa tarafından yüksek bir değerlemeye işaret etmektedir. Bu durum, şirketin 12,21’lik yüksek fiyat/defter oranı ile daha da vurgulanmakta ve yatırımcıların Tesla’nın öz sermayesi için bir prim ödemeye istekli olduklarına işaret etmektedir.

Tesla’nın finansal metriklerini daha derinlemesine incelemek ve daha fazla InvestingPro İpucu edinmek isteyenler için InvestingPro’da 21 ek bilgi mevcut. İlgilenen okuyucular INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak yıllık Pro ve yıllık ya da iki yıllık Pro+ aboneliklerinde %10’a varan indirimden faydalanabilir ve yatırım kararlarını etkileyebilecek değerli finansal bilgilere erişim sağlayabilirler.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu