Haber

100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’nun 3. etabı tamamlandı

Türkiye Bisiklet Federasyonu Cumhuriyetin 100. Yıldönümü şerefine; Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) Avrupa Tipleri 2023 takviminde Seçkin Erkekler 2.2 kategorisinde düzenlenen 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’nun üçüncü etabı olan 135.4 km’lik Havza-Samsun etabında sona gelindi.

1 Ağustos’ta Sivas’tan başlayan 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’nun 3. etabı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün milli eylem planları ile devreye girdiği Havza ve Samsun ev sahipliğinde kıyasıya mücadelenin ardından sona erdi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadelenin ilk meşalesini yaktığı dönemde karargâh olarak kullanılan Mesudiye Oteli (Havza Atatürk Evi) önünden Cumhuriyet rotasında yola çıkan bisikletçiler, zamanda yolculuk yaparak bitiş noktasına ulaştı. Üç buçuk saat sonra bağımsızlığımızın ilk durağı Samsun. . 135,4 km pedal çeviren 100 bisikletçi toplam 1.878 metre irtifa kazandı.

Bu yıl ilk kez düzenlenen yarışta sarı mayonun sahibi Ahmet Örken, üçüncü etapta yarış boyunca Türk bayrağını dalgalandırdı.

Havza – Samsun etabının galibi Beykoz Belediyesi oldu SporKulübünden Yaroslav Parashchak oldu

Cumhuriyetin kuruluş yolunda büyük bir özveriyle sürdürülen 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’nun üçüncü etabı olan Havza-Samsun etabı nefes kesen bir bitişin ardından sona erdi. Milli Mücadele’nin ilk karargâhlarından biri olan Havza’dan yola çıkan bisikletçiler, kavurucu sıcağa karşı pedal çevirerek Mustafa Kemal Atatürk’ün tam bağımsız Türkiye hedefiyle ilk adımını attığı Samsun’a ulaştı. Etabın yokuş yukarı kısmında ataklar olurken, inişlerde heyecanın dozu arttı. Samsun’un eşsiz güzelliği ve tarihi dokusu üzerinden hızla Samsun’a gelen bisikletçiler etabı tamamladı. 7 kişilik kaçış grubu birlikte finişe ulaştı. Üçüncü etabın sonunda Beykoz Belediyesi Spor Kulübü’nden Yaroslav Parashchak 3 saat 18 dakika 22 saniye ile finişe ilk ulaşan oldu. Parashchak’ın ardından VINO SKO grubuyla mücadele eden Daniil Marukhin ikinci olurken, Beykoz Belediyesi Spor Kulübü’nden Maximilian Stedman üçüncü oldu.

100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’nun üçüncü etabında forma ve bayrak değişikliği yaşandı. Maximilian Stedman, yarış liderliğini simgeleyen “Sarı Jersey”de dördüncülük için mücadele edecek. Sarı mayoyu Ahmet Örken’den alan Maximilian, Türk bayrağını da taşıyacak.

Yarışın 4. etabı 176,1 km’lik mesafe ile 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’nun en uzun ikinci etabı olan Samsun – Çorum etabı 4 Ağustos’ta yapılacak. Samsun’da saat 09.00’da Mustafa Dağistanlı Spor Salonu’ndan pedal çevirmeye başlayacak olan bisikletçiler, 176.1 km ve yaklaşık 3 saat sonra Çorum Valiliği önünde bitiş noktasına ulaşacak.

Müftüoğlu: “100 yıl sonra aynı ruhla aynı rotada ilerliyoruz”

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, “Halkımızın yoğun coşkusu ile devam eden 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turumuz hepimizi geçmişe götürüyor. Tam bağımsızlık rotasında da aynı ruh ve heyecanı yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılında Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından vatan sevgisiyle çizilmiştir.” . – İSTANBUL

haberkangal.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu